Diskriminatoran prikaz Tamare Laptoš jer “nije udana i nema djece”

Centar za ženske studije prosvjedovao je zbog HRT-ova priloga o novoj ravnateljici Uskoka Tamari Laptoš, za koju je kazano da je idealna za taj posao jer”‘nije udana i nema djece”. Takvu ocjenu u Centru za ženske studije smatraju neprimjerenom i diskriminatornom.

U Dnevniku 3, informativnoj emisiji HRT-a emitiranoj 16. travnja prilikom izvještavanja o izboru gđe Tamare Laptoš na mjesto ravnateljice Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala izrečena je neprimjerena i diskriminatorna izjava, osobito imajući u vidu da je gđa Laptoš prva žena na ovoj odgovornoj funkciji, tvrde u Centru za ženske studije.

Smatraju kako izjava novinarke Helene Krmpotić: “Ova rođena Čakovčanka nije udana i nema djece, dakle idealna je za posao koji zahtijeva cjelodnevni angažman” implicira da je za ovu poziciju uvjet da osoba nema djece, čime je povrijeđen članak 6. stavak 2. Zakona o ravnopravnosti spolova kojim se “zabranjuje diskriminacija na temelju bračnog i obiteljskog statusa”, piše Tportal.

Također ističu kako zabrinjava takvo “informiranje i obrazovanje” te traže da taj prilog posluži kao poluga promjene kojom će se osigurati nužno potrebna edukacija djelatnika/ca Hrvatske radiotelevizije o ravnopravnosti spolova radi promicanja pozitivne slike žene u medijima.

S obzirom da sukladno članku 54. Ustava RH “svatko ima pravo na radnu slobodu i bira poziv i zaposlenje” i “svakom je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost”, implikacija u prilogu da jedino žena koja nema djece može obavljati ovu dužnost stvara negativnu percepciju u javnosti o zaposlenim ženama koje su majke, čime dovodimo u pitanje i dostojanstvo radnica zagarantirano člankom 55. Ustava RH, smatraju u Centru za ženske studije.

Prema Zakonu o medijima, HRT je javna ustanova čija je zadaća obrazovanje i informiranje gledateljstva i promicanje ljudskih prava i ravnopravnosti spolova. Izjava kojom se kompetentnost neke osobe mjeri njezinim bračnim i obiteljskim statusom svakako je suprotna promicanju jednakih mogućnosti za žene i muškarce, upozoravaju iz Centra za ženske studije.

Tome u prilog navode Zakon o ravnopravnosti spolova, članak 2. stavak 2.: “Državna tijela, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima, obrazovne i znanstvene institucije te pravne osobe u pretežitom vlasništvu države i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužna su provoditi programe izobrazbe o ravnopravnosti spolova za svoje djelatnike/ce”, javlja Tportal.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije