Općina Orehovica bez divljih deponija smeća

U posljednjih pet godina Općina Orehovica je u velikom dijelu uspjela riješiti problem zaštite okoliša i podzemnih voda, kazao nam je općinski načelnik Franjo Bukal. – Imali smo do nedavno još dvije ogromne deponije, jednu veličine 22.000 kvadratnih metara u Orehovici, a drugu od 16.000 kvadratnih metara u Vulariji.

Ukupan iznos investicije njihovih saniranja bio je oko 5.000.000 kuna. Od tog iznosa Općina je sudjelovala s 40% i svoj dio izvođaču radova još nije do kraja platila (u tijeku je plaćanje situacije iz 2009. godine), dok je svoj udio u sufinanciranju od od 60% Fond za zaštitu okoliša u cijelosti podmirio.

Načelnik općine Orehovica Franjo Bukal

Ovom sanacijom došlo se gotovo do toga da na području Općine nema niti jedne divlje deponije smeća. Jedan od razloga takvom stanju je i potpuna sanacija deponije koju je Općina krajem prošle godine morala financirati sama iz vlastitog proračuna u iznosu od 136.000 kuna, a riječ je o deponiju građevinskog materijala na zemljištu uz županijsku cestu između Orehovice i Vularije koje je bila zapravo vlasništvo RH , a ne općine Orehovica.

– No, prema nalogu inspektorata taj smo problem morali riješiti mi, ističe Bukal, i na sreću uspjeli u tomu. Općina je u cijelosti podmirila dug izvođaču radova, a sada ćemo probati u povrat dijela tih sredstava uključiti i Županiju, jer tu se nije odlagalo samo smeće i otpad iz triju naselja koja pripadaju Općini Orehovica, već je pronađeno dosta toga što se na ovu deponiju “kipalo” i iz drugih međimurskih mjesta.

Općina je nedavno pokrenula i postupak povratka te čestice iz vlasništva RH u vlasništvo Općine Orehovica, kako bi se tu mogla graditi benzinska pumpa ili hladnjače, što je već od ranije predviđeno namjenskim planom.


Prošle je godine uz derivacijski kanal HE Čakovec prikupljeno čak 47 tona smeća

Prema nalogu inspektora za zaštitu okoliša, u općini Orehovica prošle su godine pokrenuli i organizirali čišćenje područja uz derivacijski kanal, odnosno i puteljke koji vode prema šumama i oranicama. U tom dijelu “netaknute” prirode skupljeno je čak četrdeset sedam tona smeća, u raznim oblicima i različitog podrijetla.Otpad je zbrinuo čakovečki ČAKOM, praktično o vlastitom trošku, što je zapravo i njihova obaveza, ističe Bukal. Naime, od svakog se domaćinstva koja plaćaju odvoz smeća, obračunava po jedna kuna upravo za ovakve situacije odnosno odvoz i uklanjanje otpada koji je nepoznata osoba odbacila u okoliš.

Inače na sve su te lokacije postavljene vidljivo označene ploče su upozorenjem da je odlaganje smeća na tom području strogo zabranjeno, međutim nesavjesni pojedinci i dalje tamo bacaju smeće.

Najžalosnije u svemu, kaže načelnik Bukal, je to što su pronađeni rekli od počinitelja, no dolaskom na sud oslobođeni su bilo kakve odgovornosti, što zasigurno nije u redu. Kazne za takve pojedince trebale bi biti velike, jer premalo je novaca u općinskoj blagajni da bi se svake godine moglo financirati skupljanje onoga što kroz sustav organiziranoga odvoza smeća svako domaćinstvo može odložiti u ili uz svoju kantu te nema potrebe da se smeće odlaže u potoke i šumarke.


U romsko naselje Orehovica ČAKOM ipak vratio kante za smeće

Kante su romskom naselju u Orehovici bile izuzete iz samo jednog razloga, pojasnio je Bukal. Naime, stanovnici u tom naselju, posljednjih sedam – osam godina, nisu plaćali ništa, a imali su mjesečna zaduženja od svega trideset kuna. Stoga je trebalo nešto poduzeti, te je održano nekoliko zajedničkih sastanaka, na kojima su se oni obvezali da će taj problem pokušati riješiti.

No, dug se nije smanjio, pa je ČAKOM donio odluku da im se uskrate kante za smeće, odnosno da će se smeće odvoziti u vrećama za smeće koje će si Romi sami kupovati. Vrlo jednostavnom matematikom, brzo su stanovnici romskog naselja Orehovica došli do računice da ih to u konačnici košta više nego plaćanje odvoza smeća u kantama s obzirom na to da su u kante odlagali pedesetak kilograma otpada (po kanti), dok je recimo prosjek ostalih mjesta na području općine bio trinaest do četrnaest kilograma i plaćanje po kanti od 59,86 kuna u odnosu na onih trideset kuna u romskom naselju, što je u pola manje za tri puta više smeća.

Kante su u romsko naselje vraćene prije par dana, nakon dogovora i obećanja da će se refundirati zaostala dugovanja, a do kraja godine naravno plaćati i sva tekuća potraživanja.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije