Gradnja kompostane prema svim zakonskim i eko regulativama

U multimedijalnoj dvorani u Prelogu održano predstavljanje sustava održivog gospodarenja otpadom donjeg Međimurja, s posebnim osvrtom na kompostiranje.

Uvodno je zamjenik gradonačelnika Zdravko Kvakan podsjetio da kompostana u Goričanu nije prihvaćena na referendumu. – Grad Prelog ima tu sreću da je kompostana preusmjerena na Prelog, gdje će biti izgrađena prema svim zakonskim i ekološkim regulativama. Građani će biti zadovoljni načinom prerade komposta – rekao je Z. Kvakan, dodavši da je projekt vrijedan oko 2,5 milijuna kuna, a u njemu Grad sudjeluje s 20 posto, javlja Prelog.hr.

U nastavku je direktor komunalnog poduzeća Pre-kom Siniša Radiković iznio informacije o samom sustavu održivog gospodarenja otpadom donjeg Međimurja, s posebnim osvrtom na kompostiranje. Ulaskom u Europsku uniju Hrvatska je prihvatila određene norme gospodarenja otpadom. U Hrvatskoj se na odlagališta, na žalost, odlaže čak 92 posto otpada, a u EU prosjek je oko 40 posto.

Do 2013. godine u Gradu Prelogu je u gospodarenje otpadom uloženo oko šest milijuna kuna, od čega 80 posto preko Pre-koma. Početkom godine u dogovoru s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dobivena je potpora za još četiri projekta, među kojima je i kompostana. Novim investicijama dobiva se devet novih radnih mjesta.

Uz ostalo, istaknuo je da kompostana mora imati vodonepropustnu podlogu i mora biti natkrivena, mora imati vodonepropustan sustav za skupljanje vode iz komposta, koji se koristi za dodatno vlaženje komposta. Ostale oborinske vode s pristupnih cesta prolaze kroz separator ulja i masti. Sav otpad koji se dovozi će se izvagati i znati će se njegovo porijeklo. Otpad iz komposta ispitivat će se u ovlaštenim laboratorijima koji potvrđuju njegovu kvalitetu. U postupku kompostiranja, kompost se prekriva folijom.

– Kompostiranjem se smanjuje volumen otpada za odlaganje, a ne šteti se okolišu. Vrijedni sastojci se kompostiranjem pretvaraju u korisnu sirovinu. Prednost je i zapošljavanje ljudi s područja Grada, koji dobiva i naknadu za korištenje kompostane. Kompostana je u vlasništvu Grada, a sufinancira je s 80 posto bespovratnih sredstava Fond za zaštitu okoliša – istaknuo je S. Radiković i dodao da će komunalno poduzeće upravljati kompostanom sukladno zakonskom regulativom i dozvolama o gospodarenju otpadom.

Nakon izlaganja, građani su postavljali pitanja o samoj kompostani i njezinom utjecaju na okoliš, tražeći odgovore koji ih zanimaju.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije