Ana Simon među najboljim hrvatskim poduzetnicama

U Hrvatskoj se 50-ak tisuća žena odlučilo za poduzetništvo i u njihovom je vlasništvu 25 posto trgovačkih društava te 33 posto obrta, no prepreke za probitak žena u poslovni svijet još uvijek postoje, kao i u svim ostalim sferama društva i treba što intenzivnije raditi na uklanjanju tih barijera, istaknuo je danas ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras otvarajući konferenciju EBRD-ovog projekta “Women in Business”.

U cilju afirmacije žena u biznisu i omogućavanju da u poduzetništvu ostvare i više od muškaraca, Ministarstvo poduzetništva i obrta dovršava strategiju ženskog poduzetništva do 2020. godine, istaknuo je Maras. – piše na Tportal.hr.

Ujedno je prisutne poduzetnice pozvao da se još intenzivnije javljaju na natječaje njegovog ministarstva za potpore poduzetništvu, istaknuvši da je i ranijih godina na tim natječajima bilo pozitivne diskriminacije, odnosno dodatnih bodova za projekte čiji su nositelji žene. Tako je gotovo 40 posto potpora u 2013. godini isplaćeno tvrtkama i obrtima u vlasništvu žena, rekao je Maras.

O potencijalu ženskog poduzetništva, prema riječima direktorice hrvatskog ureda Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Vedrane Jelušić Kašić, govori i podatak iz Velike Britanije, u kojoj su ‘u srcu recesije’, od 2008. do 2011. godine, žene činile 80 posto novih samozaposlenih osoba.

Da bi se taj potencijal i ispunio EBRD je lani razvio “Stratešku inicijativu ravnopravnosti” (SGI) kojom se promiče jednakost mogućnosti za žene kroz pristup zapošljavanju, stjecanju vještina, financiranju i uslugama profesionalnog savjetovanja. Dio te inicijative, rekla je Jelušić Kašić, čini i razvijanje kreditnih linija samo za žene, kakve primjerice već nudi Hrvatska banka za obnovu i razvitak, a koje će EBRD pokušati razviti i s komercijalnim bankama u Hrvatskoj, ako bude interesa. Konferencija “Women in Business” organizirana je u sklopu EBRD-ovog Business Advisory Services (BAS) programa za promicanje ravnopravnosti spolova kao važnog dijela procesa tranzicije. U sklopu tog programa EBRD je u Hrvatskoj financijski podržao 49 tvrtki, oko 130 žena prošlo je edukaciju od osnovnih poslovnih vještina do naprednih marketinških alata, a njih 12 sudjelovalo je i u mentorskom programu “Cherie Blair Fondacije”.

Najuspješnijima među njima danas su dodijeljene i nagrade:

Nagradu za najbolji projekt dobila je Mirela Mikšić, vlasnica studija za cvjetni dizajn u Zagrebu “Lela design”. Nagrađena je i vlasnica i direktorica konzalting tvrtke “S.T.E.P. savjetovanja” Diana Šare.

Među nagrađenima je i čakovčanka Ana Simon. Vlasnici start-up tvrtke za animaciju djece “Simva” Ani Simon uručena ja nagrada za najbolji učinak edukacije, jer je nakon start-up edukacije uspješno pokrenula posao uz pomoć zajma HBOR-a.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije