Svaki dan “nestanu” tri vozila, što se najviše krade?

Prema statistikama policije u Hrvatskoj se manje kradu automobili. U prosjeku su lani u Hrvatskoj svakoga dana ukradena 2,9 vozila, što je 21 posto manje nego godinu ranije. Ukupno je prijavljeno 1035 otuđenja, od čega je razriješeno 366 krađa, dok je naknadno otkriveno još 339 vozila.

Najviše je ukradenih već tradicionalno na zagrebačkom području, gdje je lani nestalo 395 vozila odnosno 38 posto. Ali, Policijska uprava zagrebačka bilježi i najveći pad jer je u 2012. na njenom području ukradeno 603 vozila odnosno 34,5% više u odnosu na 2013.

Najsigurniji u Požegi

Najmirniji mogu biti vlasnici automobila u Virovitičko-podravskoj županiji (3 otuđenja), Požeško-slavonskoj (4), Krapinsko-zagorskoj (5) i Koprivničko-križevačkoj županiji gdje je zabilježeno sedam otuđenja.

Lopovi i dalje najviše vole Volkswagen. Od 498 ukradenih putničkih automobila 155 ih je s VW znakom, odnosno 31 posto. Dakle, gotovo svaki treći ukradeni auto. Kod kradljivaca su tradicionalno popularni i talijanski automobili (Fiat, Lancia i Alfa Romeo) sa 84 ukradena, Francuzi (Renault, Peugeot i Citroen) s 52, Opel sa 36 te Ford s 19 ukradenih. Od luksuznih marki najviše su ukrali Audija (20), Mercedesa (15) i BMW-a (13).

Automobili su često i meta provalnika. Lani je prijavljeno 708 provalnih krađa u automobile. Kada taj broj pribrojimo otuđenjima, dolazimo do podatka da svaki dan u Hrvatskoj bude ukradeno i provaljeno u pet automobila.

Osiguranje ili zaštita

Što možemo učiniti kako bismo smanjili rizik od krađe? Garaža je jedan oblik sigurnosti, ali ne možemo si je svi priuštiti. Drugi je osiguranje vozila. Od mehaničkih sustava nude se blokada mjenjača, šipka na upravljaču, kao i nešto skuplji sustavi kao što su blokada upravljača ili ugradnja GPS uređaja pomoću kojeg se u svakom trenutku zna lokacija vozila.

Kako spriječiti provale

Smanjiti rizik od provalnih krađa, koje se najčešće događaju na parkiralištima zgrada, trgovačkih centara i ambulanta, možete tako da novčanike i dokumente, novac, audio uređaje, mobitele, ali i sve banalne stvari ne ostavljate na vidljivom mjestu u autu jer takve stvari privlače lopove.

Ugradite neku mehaničku ili elektroničku zaštitu u auto

Ne dovodite se u situacije kada se vozilo ostavlja otključano i bez nadzora, posebice kada se u njemu nalazi ključ. Prema vlastitim mogućnostima, poželjno bi bilo ugraditi u vozilo dodatnu mehaničku ili elektroničku zaštitu protiv krađe, nastojati izbjeći situacije kada se na ključeve vozila stavljaju različiti privjesci s upisanom registracijom što u slučaju gubitka ključeva uvelike olakšava potencijalnu krađa automobila.

Kod kupovine polovnih vozila treba obratiti pozornost na potreban broj ključeva koji su dobiveni prilikom kupnje, te provjeriti podudarnost podataka iz dokumentacije vozila s onima koji se nalaze na samom vozilu, savjetuje policija.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije