U Tehnološko inovacijskom centru Medimurje 4. veljače 2014. održano je predstavljanje projekta “Prognoziranje potrebnih vještina na tržištu rada – uskladivanje ponude i potražnje” u okviru Programa Europske unije za zapošljavanje i socijalnu solidarnost – PROGRESS.
To je ujedno bila prilika da se projektni partneri i ostali relevantni dionici na tržištu rada od kojih se očekuje suradnja u provedbi projekta, upoznaju s projektnim aktivnostima, s osobitim naglaskom na provedbu potrebnih istraživanja i prikupljanja podataka. Krajnji cilj odnosno rezultat projekta je uspostava Sustava za prognoziranje vještina potrebnih za tržište rada, što će pridonijeti usklađivanju između ponude i potražnje na tržištu rada, a donositeljima odluka pružiti kvalitetne i vjerodostojne informacije vezane uz razvoj Međimurske županije i kreiranje novih radnih mjesta.
Program PROGRESS je program zajednice za zapošljavanje i socijalnu solidarnost, a osnovan je kako bi podržao ciljeve EU na području zapošljavanja, socijalne uključenosti i jednakih mogućnosti u skladu s Socijalnom agendom. Usmjeren je na aktivnosti koje imaju snažnu europsku dimenziju, a zamišljene su kao oblik informiranja i analiziranja politika razvoja.
Proračun za sedmogodišnje razdoblje trajanja je 743,25 milijuna eura. Nositelj projekta je Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Čakovec, a projektni partneri su: Regionalna razvojna agencija Medimurja – REDEA, Institut sinergije, znanosti i društva, Znanstveno-raziskovalno središce Bistra Ptuj i L&R social research iz Beca. Trajanje projekta je 12 mjeseci (16.12.2013. – 15.12.2014.). Vrijednost projekta je 115.443,61 eur od čega se 80% financira iz sredstava programa PROGRESS, a 20% iz sredstava HZZ-a i projektnih partnera.
Opći cilj projekta je doprinijeti boljoj usklađenosti ponude i potražnje na tržištu rada s ciljem kreiranja novih mogućnosti za zapošljavanje. Ciljna skupina su dionici tržišta rada na nacionalnoj i lokalnoj razini i poslodavci na lokalnoj razini.
Projektne aktivnosti:
1. Provedba istraživanja s ciljem dobivanja usporednih podataka o obrazovnim ishodima, zaposlenosti i nezaposlenost prema stupnju obrazovanja i profesiji.
2. Uzajamno učenje s ciljem razmjene informacija i dobrih praksi u području prognoziranja potreba na tržištu rada kroz suradnju sa partnerima iz Slovenije i Austrije.
3. Uspostava sustava za prognoziranje potreba na tržištu rada u Međimurskoj županiji temeljem provedenog istraživanja.
Očekivani rezultati:
Uspostava sustava za prognoziranje vještina potrebnih na tržištu rada u Međimurskoj županiji, koji će pomoći u poticanju rasta zaposlenosti. Rezultati istraživanja biti će objedinjeni u brošuri rezultata koja će pomoći dionicima na tržištu rada i kreatorima lokalnih politika u donošenju odluka vezanih uz politike zapošljavanja i razvojne politike Županije.