Poznata je stvar da zimi treba biti oprezniji u vožnji, no ideje koje pojedinim vozačima padaju na pamet tijekom borbe sa zaleđenim staklima mogu biti štetne za zdravlje – kako vozača, tako i njegovog limenog ljubimca.
Jedan od najčešćih mitova je da će se stakla brže odlediti ako ih polijemo vrućom vodom. No, mnogi zaboravljaju da se topla voda ledi brže od hladne, te da velike i nagle temperaturne razlike prilikom polijevanja vrućom vodom mogu dovesti do pucanja stakala.
Metalnim strugalicama po staklu
Razbijanje tvrdog leda na staklu pomoću čekića ili šiljka za led još je jedan od slučajeva koji majstorima osigurava dovoljan broj klijenata tijekom zime. Takvi pokušaji razbijanja leda često završavaju pukotinama na staklu.
Pojedini se vozači u žurbi često služe prvim alatom na koji naiđu kako bi uklonili led sa stakala, a među tim “alatima” često se nalaze metalne strugalice, špahtle, skalpeli… Takve vozače lako je prepoznati po brojnim ogrebotinama i oštećenjima na staklima njihovog auta.
Vinskim octom protiv leda
Topljenje leda na automobilu uz pomoć “brenera” (plinskog plamenika) opasno je i za vozača i za auto. Naime, velika vrućina koju proizvodi brener osim topljenja leda, može uzrokovati i topljenje stakla.
Često se može čuti da pojedini vlasnici automobila polijevaju stakla mješavinom vinskog octa i vode kako bi se ta mješavina zamrznula prije kiše i kako bi se eventualni led puno lakše uklonio. Nažalost, vinski ocat nagriza staklo, piše Netmobil.hr.