Projekt “Spasi me” za spas napuštenih i odlutalih kućnih ljubimaca

Udruga “Pravni centar” realizirala je projekt “Spasi – me” – informacija za spas životinja. Ovim putem ljudima žele dati neophodnu informaciju za djelovanje u zaštiti životinja i samih građana.

Koliko su vas puta za vrijeme šetnje ulicom pratile tužne oči “ničijeg psa” ili cvilež promrzlog i izgladnjelog šteneta? Nažalost posljednjih je nekoliko godina takva slika postala svakodnevnica – financijski iscrpljeni građani svoje kućne ljubimce izbacuju na ulicu kako bi se riješili dodatnog troška kupovine pseće hrane ili godišnjeg cijepljenja protiv bjesnoće.

Među napuštenim psima veoma je visok postotak štenaca – visoke cijene sterilizacije i nesavjesnost samih vlasnika opet nas vode na početak ove priče, do tužnog cvileža promrzlog šteneta koje izgladnjeno i odbačeno nerijetko ugiba na ulici. Takvi psi, također predstavljaju opasnost za prolaznike i promet. Izgubljeni i prestrašeni, često potpuno dezorijentirani mogu prouzročiti prometnu nesreću s teško ozlijeđenim osobama i velikim materijalnim štetama, dok oni nesocijalizirani i agresivni predstavljaju opasnost za prolaznike (ozlijede od ugriza, bjesnoća…).

Nažalost sve je više novinskih članaka koji ukazuju na navedenu problematiku: “Djevojčicu od 8 godina brutalno izgrizao pas po cijelom tijelu”, “Sletio s ceste izbjegavajući psa lutalicu i pritom poginuo”, “Pronađeni smrznuti štenci”, “Masovno ugibaju psi lutalice na vrućinama od žeđi”… Postavlja se pitanje što učiniti po pronalasku napuštene životinje?

Problem nastaje kada pokušate kontaktirati Azil ili veterinarsku stanicu koji vam nažalost ne mogu pomoći u navedenoj situaciji. Po pronalaska napuštenog psa u Međimurskoj županiji potrebno je obavijestiti komunalnog redara za grad ili općinu u kojoj je životinja pronađena.
Navedeni postupak zna mali broj ljudi, a ukoliko ste i upućeni, problem nastaje kada poželite kontaktirati komunalnog redara.

Pretpostavimo da se vozite automobilom kroz Šandorovec i naiđete na napuštenog psa. Prvo trebate saznati pod koju općinu potpada Šandorovec. Kada dobijete tu informaciju slijedi potraga za osobom koja obnaša funkciju komunalnog redara da bi potom pokušali saznali njegov telefonski broj. Takav postupak iscrpljujući je i dugotrajan, a najčešće završava ostavljanjem životinje na zatečenom mjestu i odlazak “svojim putem”.

Navedenu informaciju nećete dobiti ukoliko uspijete saznati u kojoj se općini nalazite, a završilo im je radno vrijeme. Cijeli postupak provest će nalaznik psa, pod pretpostavkom da ima saznanje o nadležnosti komunalnog redara u periodu od 20-30 minuta sa potrošenih 30-40 kuna na telefonske impulse


Ciljevi i izvedba projekta

Otvorili su web stranicu www.spasi-me.info koja sadržava popis svih komunalnih redara i naselja u Međimurskoj županiji. Odabirom naselja u kojem se nalazite automatski dobivate telefonski broj nadležnog komunalnog redara. Veliki broj građana posjeduje “pametne telefone” sa pristupom internetu pa će u samo nekoliko sekunda saznali željeni telefonski broj i dodatnu uputu o postupku sa životinjama.

Na web stranici nalazi se i aplikacija s kojom ćete nakon instalacije na vašem pametnom telefonu uvijek imali pristup željenim informacijama bez potrebe pristupa internetu.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije