Na današnji dan prisjećamo se velike poplave u Međimurju kada je prije godinu dana mještane Pušćina poplavila rijeka Drava. Dan kasnije tadašnji župan Međimurske županije Ivica Perhoč proglasio je elementarnu nepogodu za područje Općine Nedelišće.
(Autor videa: Žan Novosel)
Ljudskih žrtava na sreću nije bilo, ali izlijevanje rijeke Drave u Pušćinama uzrokovalo je velike materijalne štete na stambenim i gospodarskim objektima, komunalnoj i prometnoj infrastrukturi i na građevinskom i poljoprivrednom zemljištu. Drava je poplavila 115 objekata, od čega 67 obiteljskih kuća, a nastala šteta procijenjena je na nešto više od 22 milijuna kuna, izvijestilo je tada županijsko povjerenstvo za procjenu štete od elementarnih nepogoda.
Preciznije, na 67 obiteljskih kuća, uključujući i namještaj i kućanske uređaje, šteta iznosi 17,2 milijuna, na gospodarskim objektima 4,3 milijuna, a u poljoprivrednoj proizvodnji 614.500 kuna. Bez vatrogasaca i angažmana brojnih mještana koji su pokazali veliku solidarnost, posljedice bi bile još i teže. Gradovi, općine, udruge, društva, pojedinci, županija, država i mnogi drugi uključili su se i pomogli stradalim mještanima Pušćina.
Danas, godinu dana poslije u Pušćinama život se odvija kao da ničega nije bilo. – Život u mjestu se normalizirao, ali posljedice i traume koje smo doživjeli su neizbrisive. Ne dao Bog da nas takvo što ikada opet zadesi – rekao nam je mještanin Pušćina.
I sam načelnik Općine Nedelišće Darko Dania prisjeća se tih teških dana. Za naš portal otkriva kolika pomoć je stigla za poplavljene i koji su se koraci poduzeli da se ovo ne ponovi.
– Vlada Republike Hrvatske stanovnicima poplavljenih područja u Općini Nedelišće dodijelila je sredstva žurne pomoći u iznosu od 4.161.150,00 kuna. Uplate od općina i gradova iznosile su 202.500,00 kn, uplate od pravnih osoba – 228.000,00 kn, iz proračuna Općine Nedelišće izdvojeno je 174.000,00 kn, a dobrovoljni prilozi udruga i građana bili su 120.500,00 kn. Kad se sve skupa zbroji dolazimo do iznosa od 4.886.150,00 kn.
Hrvatske vode su započele s pripremom projektne dokumentacije potrebnom za dobivanje lokacijske i građevinske dozvole. Pri kraju je i Analiza vodnog vala u studenome 2012. Godine, nakon čega će se definirati visina i trasa nasipa potrebna za izradu projektne dokumentacije za izgradnju nasipa Gornji Hrašćan i Pušćine – rekao je Dania.