I nakon što na snagu stupi novi pravilnik o upisu djece u osnovne škole, u Hrvatskoj u školske klupe neće moći sjesti dijete kojemu su četiri godine ili je tek navršilo pet. Ipak, zbog primjedbi brojnih roditelja, ali i Hrvatske psihološke komore, Ministarstvo obrazovanja odlučilo je da se dobna granica za upis u prvi razred spusti.
Prema sadašnjim pravilima u prvi se razred upisuju djeca koja su do 30. ožujka navršila šest godina, odnosno uz zahtjev roditelja za prijevremeni upis djeca koja su šest godina navršila do 31. kolovoza. Prema prijedlogu novog pravilnika, u prvi razred moći će krenuti i mlađa djeca.
– Predložili smo da sva djeca koja u tekućoj kalendarskoj godini napune šest godina mogu krenuti u prvi razred. Da bi to bilo moguće, roditelji trebaju dostaviti zahtjev za prijevremeni upis djeteta u školu i uz to priložiti dokumentaciju o psihofizičkom statusu djeteta, odnosno procjenu njegovih intelektualnih, socijalnih i emocionalnih sposobnosti – objasnila je Zdenka Čukelj, voditeljica Službe za predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u MZOS-u.
Nakon toga će se djetetu za koje se smatra da bi se na temelju iznadprosječnih rezultata moglo upisati u 1. razred omogućiti postupak kao i svoj ostaloj djeci koja su obvezna krenuti u školu, što uključuje i ponovnu procjenu stručnjaka u školi. Takve je djece vrlo malo, riječ je o darovitoj djeci s visokim kvocijentom inteligencije.