Među najboljima u Hrvatskoj

Atletičari Tehničke škole Čakovec, kao članovi najboljih hrvatskih atletskih klubova, ponovo u vrhu državne atletike (iz pera Lovre Kovačića, 3.ET2)

U Zagrebu je 21. rujna 2013. godine održano ekipno prvenstvo Hrvatske za juniore i juniorke (U20). Na natjecanju su sudjelovali i atletičari iz TŠČ-a Ivan Blagus, Lovro Kovačić, Petar Novak, Gabrijel Stojanović i Emanuel Varga koji su svojima rezultatima ostavili trag u novim atletskim natjecanjima državnog ranga. Iako rezultati nisu vezani uz školsku ekipu, važno je napomenuti da će nastupati  za istu te moraju održati dobru formu.

Iz Atletskog Kluba Međimurje nastupali Emanuel Varga, Petar Novak i Ivan Blagus. Emanuel  je za svoj klub nastupao u tri discipline – na 100m (u čemu je s odlične 11,44 sekunde zauzeo vrlo dobro 3. mjesto u toj disciplini), na 400m je poboljšao svoj osobni rekord na 54,18 sekundi i  tim je rezultatom osvojio 6. mjesto, a bio je i sudionik štafete 100-200-300-400m, u čemu je trčao 300m i pridonio boljem plasmanu ekipe. Osim Emanuela, u štafeti je sudjelovao i Petar, istrčavši 100m za svoju ekipu. Osim štafete, Petar je nastupao i u skoku u dalj, u čemu je s 5,40m zauzeo 7. mjesto, te u skoku s motkom preskočivši 2,60m i zauzevši 5. mjesto. Ivan je trčao 110m s preponama te je rezultatom 18,91 zauzeo 6. mjesto.

TŠČ-ovci Gabrijel Stojanović i Lovro Kovačić nastupali su kao članovi Atletskog kluba Nedelišće. Gabrijel je za svoju ekipu nastupao na 400m te rezultatom 51,46 sekundi zauzeo vrlo dobro 3. mjesto. Također je skakao u dalj i srušio svoj osobni rekord skočivši 6,35m te je zauzeo odlično 2. mjesto. Gabrijel je također potpomogao štafeti svog kluba otrčavši 400m.

Ja sam nastupao u bacanju kugle (6kg) te hicem od  11,16m zauzeo 6. mjesto. Također sam bacao disk (1,75kg) te sam ga bacio 35,05m i zauzeo 5. mjesto. Oba rezultata su mi novi osobni rekordi. Atletski Klub Međimurje  na tom je natjecanju  zauzeo 4., a Atletski Klub Nedelišće 6. mjesto u Hrvatskoj. Čestitamo “suparnicima” na pobjedi te se nadamo boljoj sreći sljedeće godine.

Na pojedinačnom prvenstvu HALS-a (Hrvatske atletske lige Sjever) koje  je održano 6. listopada 2013. nastupili su i naši TŠČ atletičari Petar Novak, Gabrijel Stojanović i Emanuel Varga.

Iz Atletskog Kluba Međimurje nastupili su Emanuel Varga i Petar Novak. Emanuel je osvojio tri medalje. Na 200m osvojio je 1. mjesto rezultatom 23,11 sekundi,  što mu je istovremeno i novi osobni rekord. Srebro je osvojio u skoku u vis rezultatom 1,50m. Treću medalju osvojio je u štafeti 100-200-300-400m u kojoj je, istrčavši 400m, osigurao 2. mjesto sebi i svojoj ekipi. Petar je osvojio dvije medalje. Nastupao u troskoku i osvojio 2. mjesto rezultatom 10,40m te je sudjelovao u istoj štafeti kao i Emanuel, samo što je Petar trčao 100m.
Iz Atletskog Kluba Nedelišće nastupao je Gabrijel Stojanović. On je osvojio brončanu medalju na 1000m rezultatom 2:43,00 sekunde.

Ja nisam nastupao na ovom natjecanju zbog priprema za Prvenstvo Hrvatske u višebojima te mi je ovo natjecanje bilo nevažno. Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u višebojima za sve uzraste održano je 12. i 13.  listopada u Varaždinu. Na njemu su sudjelovale sve skupine,  od najmlađih limača do seniora. Na tom natjecanju nastupila su i dva člana TŠČ elite, školske atletske ekipe – Lovro Kovačić i Petar Novak.

Petar Novak, kao član Atletskog Kluba Međimurje, nastupio je u konkurenciji starijih juniora (U20). Bio je prijavljen kod mlađih juniora (U18), ali je zbog manjka natjecatelja odlučio nastupiti u starijoj skupini. Nastupio je u desetoboju (deset disciplina, pet po danu). Prvi dan imao je nastup u pet disciplina: 100m, 400m, skok u dalj, skok u vis i bacanje kugle (6kg). Na 100m osvojio je 433 boda, istrčavši ih za 13,21 sekundu. Na 400m rezultatom 1:03,54 sekunde osvojio je 301 bod. U “njegovoj” disciplini, skoku u dalj, uzeo je 451 bod, skočivši 5,35m. Jedna od lošijih disciplina mu je skok u vis, no, svejedno je solidnim rezultatom od 1,47m uzeo 367 bodova. U bacanju kugle osvojio je 406 bodova s bačenih 8,66m.

Nakon prvog dana, s 1.958 bodova bio je 4. te je zaostajao 100-tinjak bodova za trećim.  Drugi dan natjecao se u disciplinama 110m prepone, skok s motkom, bacanje diska (1,75kg), bacanje koplja (800g) te na kraju 1.500m. Utrka s preponama bila je izrazito spora, valjda zato što je natjecanje počelo ranije u odnosu na prvi dan, pa se može reći da dečki nisu bili “na pravoj temperaturi”. Petar je u toj utrci rezultatom 21,59 sekundi uzeo 234 boda. U skoku s motkom preskočio je 2,80m te je  tim rezultatom dobio 309 bodova. U bacanju diska Petar je tu spravu bacio 20,90m te tim rezultatom osvojio 289 bodova. Koplje je bacio 34,71m te je osvojio 366 bodova.

Na kraju, nakon svih 9 disciplina, uslijedilo je 1.500m koje je Petar istrčao za 5:49,25 sekundi. Na kraju ipak nije imao dovoljno bodova za osvajanje medalje te je zauzeo 4. mjesto s 3.466 bodova, 150 bodova iza trećeplasiranog. Za Atletski Klub Nedelišće nastupao sam ja, Lovro Kovačić. Nastupio sam u osmoboju (osam disciplina, četiri po danu) za mlađe juniore (U18). Iako je kraj sezone, to me nije omelo da si postavim šest novih osobnih rekorda, čime sam bio iznimno zadovoljan, a ni trenerima nije silazio osmijeh s lica. Za svoj uspjeh moram zahvaliti trenerima Željku Jagecu, Aleksandru Puklavcu i Goranu Oreškom koji su me i cijele godine pripremali za sve discipline koje su se sad sjedinile u jedno natjecanje. Prvog dana natjecanja borio sam se u disciplinama 100m, skok u dalj, bacanje kugle (5kg) te 400m.

Na 100m istrčao sam novi osobni rekord – 12,66 sekundi, te sam tim rezultatom osvojio 527 bodova. Uslijedio je skok u dalj, disciplina u kojoj sam s preskočenih 5,65m osvojio 512 bodova. Nakon dalja, došla je na red “moja” bacačka disciplina – bacanje kugle, u kojoj sam nadoknadio svoj zaostatak za vodećima. S bačenih 13,05m osvojio sam 670 bodova te ostale protivnike prebacio za 3 metra i više. Na kraju dana imao sam još 400m koje nikad u životu nisam trčao ispod 1 minute, a sada sam ih istrčao za 57,91 sekundu te postavio novi osobni rekord i osvojio 487 bodova. Drugog dana slijedile su discipline 110m prepone, skok u vis, bacanje koplja te 1.000m.

Na nekoliko sam treninga probao prepone, ali se ipak vidi da to nije izvježbano onako kako sam htio. Iako sam istrčao osobni rekord – 17,45 sekundi, i tim rezultatom osvojio 578 bodova, to nije bilo dovoljno da se održim među vodećima. U skoku u vis preskočio sam 1,79m te poboljšao svoj osobni rekord za 1cm i osvojio 619 bodova, čime sam se priključio vodećima na tablici. Znao sam da na postolju mogu ostati samo ako koplje bacim blizu svog osobnog rekorda i dobijem što je više bodova moguće. Bacio sam ga 51,24m i dobio 607 bodova te sam tim rezultatom osigurao mjesto na postolju.

Ostala je posljednja disciplina, 1.000m, koja je odlučivala hoću li osvojiti 2. ili 3. mjesto u Hrvatskoj. Utrka je bila napeta do samoga kraja te sam novim osobnim rezultatom 3:15,32 sveukupno osvojio 2. mjesto u državi. Moram priznati da sam se ove godine namučio mnogo više nego prošle godine jer je tada bila puno slabija konkurencija te nisam trebao izvlačiti maksimum iz sebe kako bih bio što bolji.

S tog natjecanja ostaju mi pozitivni dojmovi – organizacija je bila u redu, a konkurencija uvijek za šalu, što mi je odgovaralo da malo suzbijem tremu prije svakog natjecanja.