U trećem kvartalu 2013. godine prosječna neto plaća u Hrvatskoj iznosila je 5.406, kuna što je gotovo identično kao i u prošlom kvartalu kada je prosječna plaća iznosila 5.403 kune.
Međutim, pribrojimo li neto plaći bonuse i božićnice, tada se visina prosječne plaće penje na 5.462 kune. Osim kategorije top-menadžmenta, koji ima 123% višu plaću u odnosu na prosjek, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (+75%) i telekomunikacija (+46%).
Najmanje prosječne plaće i dalje imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (-39%) te tekstilnoj i kožnoj industriji (-34%). Razlika u visini plaća muškaraca i žena stala je na 8%, pokazalo je istraživanje portala MojaPlaca.hr.
U posljednja tri mjeseca muškarci su imali u prosjeku 8% višu plaću od žena, što je ista razlika kao i u prethodna tri mjeseca. Stupanj obrazovanja i dalje bitno utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 49% višu plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem. Završeni magisterij ili doktorat povećavaju plaću u prosjeku za čak 98% u odnosu na srednju stručnu spremu.
U odnosu na prosječnu plaću u istraživanju, ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju prosječno 18% nižu plaću, dok ispitanici s visokom stručnom spremom imaju 22% višu plaću od prosjeka. Najvišu plaću imaju ispitanici s poslijediplomskim obrazovanjem, čak 62% višu od prosjeka. Najbolje plaćaju privatne tvrtke u stranom vlasništvu.
Visina plaća ovisi i o vlasničkoj strukturi tvrtke, stoga su plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće za 15% od prosjeka. Slijede ih plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu koje su 6% više od prosjeka. Najniže plaće imaju privatne tvrtke u pretežno domaćem vlasništvu – 5.015 kuna ili 7% niže od prosjeka, a tek nešto bolje prolaze zaposleni u javnoj i lokalnoj samoupravi s plaćama 3% nižim od prosjeka.
I dalje najviše zarađuju zaposleni u velikim tvrtkama (+8%), dok su u tvrtkama s manje od 10 zaposlenih plaće 13% ispod prosjeka. Na početku karijere, dok još nemaju iskustva, ispitanici imaju 15% manju plaću od prosjeka. S godinom do dvije iskustva ispitanici u prosjeku imaju 7% nižu plaću. S tri do pet godina iskustva plaća je 6% viša od prosjeka, a sa šest do deset godina plaća je 7% viša od prosječne.
Najniže prosječne plaće imaju Međimurci i Slavonci
Gledano prema županijama, najniže plaće u trećem kvartalu 2013. zabilježene su u Međimurskoj i Požeško-slavonskoj županiji, čak 20%, odnosno 18% ispod prosjeka. Sukladno očekivanjima, najviše plaće zabilježene su u Gradu Zagrebu (+12%). Slijede Dubrovačko-neretvanska te Zagrebačka županija, gdje su plaće oko prosjeka.