U petak 20. rujna ususret Nacionalnom danu borbe protiv nasilja u obitelji udruga Zora održala je tribinu “Mladi: važnost odgoja za rodnu ravnopravnost”, a u sklopu Inicijative mladih “Ispeglajmo neravnopravnost”. Na tribini uvodnu riječ dala je Andreja Rambrot, jedna od provoditeljica Inicijative, koja je ukratko objasnila i predstavila cilj i svrhu Inicijative “Ispeglajmo neravnopravnost”.
Roberta Barat, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Međimurske županije osvrnula se na zakonsku regulativu o rodnoj ravnopravnosti te objasnila zašto je važan odgoj za rodnu ravnopravnost u odgojno- obrazovnom procesu. Također je s prisutnima podijelila nekoliko primjera iz svoje dugogodišnje učiteljske prakse koji ukazuju da postoje promjene na bolje, iako su žene još uvijek, nažalost, zakinute u svim područjima svog života i djelovanja.
Napomenula je kako je izrazito bitno aktivno provođenje građanskog i zdravstvenog odgoja u školskom sustavu. Prema Izvještaju o stanju ženskih ljudskih prava u 2005. godini najveća kršenja ženskih ljudskih prava događaju se sustavno u okviru odgojno-obrazovnog procesa zbog odsutnosti seksualne edukacije i edukacije o rodnoj ravnopravnosti te zbog diskriminatornih obrazaca i stereotipa u školskim udžbenicima. Žene čine 51.5 % ukupne populacije RH. Odričemo li se žena u društvu, odričemo se i 51.5% pameti, sposobnosti i napretka, a samo ravnopravno društvo može biti napredno društvo.
Anja Repalust, suradnica na istraživanju, studentica Filozofskog fakulteta Zagreb, Odsjek za sociologiju, objasnila je koja je važnost raspodjele kućanskih i obiteljskih poslova u kontekstu rodne ravnopravnosti pozivajući se na anketu čije su rezultate nedavno predstavili. Anketom se istražilo kakvi su stavovi mladih od 15 do 30 godina o obavljanju kućanskih i obiteljskih poslova, a kakvo je stvarno stanje stvari u njihovim kućanstvima.
Pokazalo se da najveći dio poslova ipak obavljaju žene, odnosno majke u obiteljima. Takav rad predstavlja “dvostruku radnu smjenu”, a obično se spominje kao “nevidljivi rad”. Ženski plaćeni rad obično je i manje plaćen, a poslodavci rjeđe zapošljavaju žene, čime su one opet ovisne o svojim partnerima. Također, djevojčice obavljaju više kućanskih poslova od dječaka, a ukoliko se taj rad plaća, također su dječaci i više plaćeni (npr. košnja trave).
Repalust je naglasila kako rodna segregacija počinje već u djetinjstvu i zaključila da je rodna neravnopravnost u društvu ono što svi možemo i želimo mijenjati. Na kraju tribine obratila se i Lidija Vinković, ravnateljica Obiteljskog centra Međimurske županije koja je predstavila Obiteljski centar s naglaskom na podršci koju on pruža mladima i mladim obiteljima.
Obiteljskom centru Međimurske županije možete se obratiti kad vam je potrebna stručna pomoć, savjet, potpora u vezi s brakom, roditeljstvom, nošenjem sa svakodnevnim pitanjima i problemima na koje nailazimo. Zadaća Obiteljskog centra je osnaživanje obitelji, pružanje društvene potpore i jačanje društvene svijesti o obiteljskim vrijednostima.
Glavni cilj Centra u radu s mladima je prevencija socijalno nepoželjnog i neodgovornog ponašanja. Kako je 22. rujna Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, spomenuta je i funkcija Obiteljskog centra koji pruža pomoć zlostavljanim ženama i to savjetovanjem, pravnom i psihološkom pomoći i uputom, bračnim savjetovalištem, razumijevanjem, podrškom.
Obiteljskom centru možete se obratiti svakim radnim danom od 8 do 16 sati na adresi bana Josipa Jelačića 22 (Vojarna) ili pak na telefon 040 395 926. Sljedeća Zorina aktivnost su edukativne radionice o ravnopravnosti spolova za koje će uskoro otvoriti prijave. Inicijativa mladih “Ispeglajmo neravnopravnost” podržana je od strane Europske komisije.