Projekt Udruge slijepih Međimurske županije “Budi aktivan” financira Ministarstvo socijalne politike i mladih Republike Hrvatske iznosom od 101.000,00 kuna, a aktivnosti njime predviđene će se provoditi u razdoblju od 01. 08 .2013.g. do 31. 12. 2013. godine. Voditeljica projekta je Maja Sabol Žganec, dipl.iur.
Projekt se sastoji od dva dijela, jedan se odnosi na slijepe odrasle osobe mlađe i srednje životne dobi i usmjeren je na poboljšavanje mogućnosti njihovog zapošljavanja, a drugi se dio odnosi na slijepu djecu, odnosno pružanje stručne podrške edukacijskog rehabilitatora slijepoj djeci, njihovim roditeljima, te odgajateljima i učiteljima.
Predviđa uključivanje najmanje deset odraslih članova u grupne radionice koje će se organizirati u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje kao savjetodavnim suradnikom na projektu i održavati će se jednom mjesečno u trajanju od tri sata, a biti će usmjerene na informiranje članova o njihovim pravima, mogućnostima zapošljavanja osnovom ugovora o radu, samozapošljavanja kao i obavljanjem djelatnosti domaće radinosti predviđene Zakonom o obrtu.
Nadalje, organizirati će se radionice o metodama uspješnog pronalaženja zaposlenja, teosnaživanja komunikacijskih i prezentacijskih vještina. Članovima će nadalje biti dostupna i individualna savjetovanja, koja će se organizirati u suradnji s HZZ-om, radionice na kojima će se prezentirati upotreba pomagala za slijepe osobe, kao i tečaj samostalnog kretanja.
Drugi dio projekta se odnosi na petero djece s područja Međimurske županije i predviđa aktivnosti njihove rehabilitacije i socijalnog uključivanja, u smislu edukacijsko-rehabilitacijske podrške tri sata tjedno kod kuće, u vrtiću ili školi, te njihovo uključivanje u aktivnosti slobodnoga vremena.
Osnovni ciljevi ovoga Projekta su omogućavanje slijepim osobama stjecanje vještina koje će im olakšati pristup tržištu rada, ali i potaknuti i osnažiti njihovu društvenu integraciju, osjećaj samopouzdanja i doprinosa zajednici, te olakšavanje integracijeslijepe djece u obrazovne ustanove, te time i povećanje kvalitete njihovog života.
Aktivnosti za odrasle slijepe osobe koje su u radno aktivnoj dobi su neophodne za samopouzdanje, osjećaj korisnosti i pozitivnu sliku o sebi. S obzirom da je velika većina odraslih slijepih osoba pasivna i ovisna o okolini, ovaj projekt će im omogućiti veću samostalnost, stalnu aktivnost najmanje jednom tjedno, te znanja i vještine koje do sad nisu imali ili nisu imali dovoljno.
Većina korisnika ne vjeruje da je moguće zaposliti se kao slijepa osoba, a aktivnosti ovog projekta nastojati će im promijeniti tu sliku. Velik naglasak stavili smo na samostalnost slijepe osobe, jer je to uvjet za zapošljavanje i sudjelovanje u društvenim zbivanjima. Rad edukacijskog rehabilitatora s djecom, roditeljima, odgajateljima i učiteljima imati će utjecaj na uspješnost integracije i potpunije iskorištavanje razvojnih potencijala djece.
Drugi projekt zove se “Jedan za sve”, financira ga Ministarstvo socijalne politike i mladih RH iznosom od 80.532,00 kuna za provedbu prve godine projekta u razdoblju od 2. 4. 2013. g. do 31. 12. 2013. g., a aktivnosti njime predviđene će se provoditi u trogodišnjem razdoblju od 2013. do 2015.godine. Voditeljica programa je Marija Ciglar, predsjednica Udruge slijepih Međimurske županije
Program je usmjeren na odrasle slijepe osobe koje žive u obitelji ili žive same, odnosno u domovima umirovljenika. Temeljem iskustva Udruge slijepih Međimurske županije i kontakta s članovima utvrdili smo da je najveći problem nemogućnost samostalnog kretanja i ovisnost o članovima obitelji, niska razina samopouzdanja, pasivnost, neodgovarajući postupci od strane članova obitelji koji proizlaze iz neznanja (npr. prezaštićivanje, isključivanje iz svakodnevnih aktivnosti).
Prema bazi podataka Udruge slijepih i Hrvatskog saveza slijepih, broj kasnije oslijepljelih članova je 160, a samo se deset članova kreće samostalno uz pomoć dugog bijelog štapa. Od ukupnog broja odraslih članova s oštećenjem vida od rođenja (četrdeset i šest) većina se kreće samostalno, međutim samo na poznatim trasama, pa je i njima potrebna pomoći pri posjetu liječniku i drugim aktivnostima svakodnevnog života.
Udruga slijepih ima bazu volontera koji povremeno pomažu našim članovima, međutim, njihov rad nije sustavan i zbog drugih obveza volontera i troškova putovanja do korisnika koje nismo mogli pokriti, nismo bili u mogućnosti računati na njihovu pomoć u trenucima kad je članovima to bilo potrebno.
Cilj ovoga programa je doprinijeti samostalnosti slijepih osoba u obavljanju životnih aktivnosti, na način da se najmanje pedesetorici članova osigurava videći pratitelj, koji im osigurava pratnju pri obavljanju različitih poslova kao što je posjet liječniku, raznim institucijama, pri kupovini, čita im, a obavlja i administrativne poslovei poslove privatne naravi za članove prema potrebi.
Videći pratitelj pruža socijalnu uslugu podrške slijepim osobama, ali i njihovim obiteljima u prevladavanju posebnih teškoća vezanih uz sljepoću. Radi se o poticanju slijepe osobe da bude aktivna i da se što više uključuje u aktivnosti svakodnevnog života kako bi bilasamostalnija u rješavanju svojih zadataka i na taj način djelomično oslobodila članove obitelji skrbi o njima.
Partner na Programu “Jedan za sve” je Hrvatski savez slijepih, koji je osigurao edukaciju za pratitelje i pomoć u organiziranju posla pratitelja, a koji i inače pomaže udrugama u osmišljavanju lokalne i državne politike prema osobama s invaliditetom, te ima savjetodavnu funkciju i objedinjuje iskustva drugih udruga iz Hrvatske.