U ponedjeljak 4. ožujka Društvo distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Čakovec u prostorima restorana Prepelica u Otoku organiziralo je konferenciju pod nazivom “Pokrenimo zajednicu – zajedničkim djelovanjem do poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom”.
Konferencija je organizirana u okviru projekta Zajedno za nas financiranog od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Osim Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Čakovec sudionici projekta su još četiri partnerske udruge: Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom Pula, Društvo distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Grada Varaždina, Udruga invalida Donje Stubice i Društvo tjelesnih invalida Grada Rijeke.
Nakon najave voditelja projekta Milana Logožara koji je bio i moderator Konferencije te pozdravnih riječi organizatora i predsjednice društva Miljenke Radović mag.iur, sudionicima su se biranim riječima obratili saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Preloga Dragutin Glavina i župan Međimurske županije Ivica Perhoč, a prisutni su još bilisaborski zastupnik i načelnik Općine Goričan Mario Moharić i zamjenik gradonačelnika Grada Mursko Središće Dražen Srpak.
Radni dio konferencije otvorila je Miljenka Radović mag.iur, koja je u prvom dijelu izlaganja upoznala prisutne s aktivnostima Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Čakovec i projektom Zajedno za nas.
U drugom dijelu izlaganja govorila je o deinstitucionalizaciji socijalnih usluga kao i pružanju socijalnih usluga u udrugama osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, potkrijepivši sve to primjerima dobre prakse iz Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Čakovec.
Osim predstavnika udruga i društava partnera u radu Konferencije sudjelovali su: Vesna Hribar Skukan, viša stručna savjetnica u Ministarstvu socijalne politike i mladih, koja je prisutne upoznala s i zakonskim okvirom procesa deinstitucionalizacije socijalnih usluga, Antonija Canjuga, vršiteljica dužnosti ravnatelja Centra za socijalnu skrb Čakovec, koja je govorila o ulozi centra za socijalnu skrb u procesu deinstitucionalizacije socijalnih usluga kao i IPA projektom “Podrška sustavu socijalne skrbi u procesu daljnje deinstitucionalizacije socijalnih usluga”.
Na konferenciji su bile Ivančica Božić, predstavnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje područni ured Čakovec koja je govorila o primjerima dobre prakse i suradnje u zapošljavanju osobnih asistenata u vrtićima i školama kroz “Program javnih radova” i Katarina Hoblaj, voditeljica Dnevnog boravka djece s poteškoćama u razvoju “Dr. Antun Bogdan” Caritasa Varaždinske biskupije u Čakovcu koja je upoznala prisutne s radom, aktivnostima i dobrom praksom ustanove koju vodi.
Marica Mirić, predstavnica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, Zagreb, govorila je o aktivnostima SOIH-a u procesu edukacije i pripreme članica za proces deinstitucionalizacije socijalnih usluga, dok je Marija Ciglar, predsjednica Udruge slijepih Međimurske županije prisutne informirala o konstituiranju Povjerenstva za provedbu Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine na području Međimurske županije.
Nakon izlaganja i rasprave usvojeni su slijedeći zaključci:
– Potrebno je izraditi katalog socijalnih usluga s posebnim naglaskom na socijalne usluge koje se mogu i i trebaju provoditi izvaninstitucionalno i u većoj mjeri od strane udruga.
– U okviru procesa informatičkog umrežavanja centara i drugih ustanova socijalne skrbi potrebno je omogućiti razmjenu i uvid u registar podataka svih subjekata koji pružaju pomoć i socijalne usluge.
– Potreba ostvarivanje bliske suradnje između različitih udruga, institucija i centara za socijalnu skrb u pružanju pomoći i socijalnih usluga.
– U okviru reforme centara za socijalnu skrb, udruge osoba s invaliditetom trebaju se nametnuti kao ugovorni partneri u pružanju socijalnih usluga.
– Udruge osoba s invaliditetom trebaju dodatno poraditi na svojim kapacitetima i osnažiti se da mogu biti dopunom uloge i zadaće države u pružanju socijalnih usluga,
– Udruge osoba s invaliditetom trebaju intenzivirati svoj rad u cilju izrade zajedničkih dokumenata na županijskom i lokalnoj nivou (izrada Socijalnog plana i Strategije za izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom)
– Udruge trebaju kontinuirano pratiti primjenu Konvencije o pravima osoba s invaliditetom
i Nacionalne strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom 2007-2015 te upozoravati na dinamiku primjene istih.
U predvorju konferencijske sale bila je postavljena prodajna izložba kreativnih radova korisnika poludnevnog boravka, a u samoj sali izložba slika – radova članova Društva čijom prodajom se prikupljaju sredstva namijenjena za nabavu novog kombi vozila prilagođenog prijevozu osoba s invaliditetom.