Život. Ljudi, životinje i biljke. Svi su oni živa bića koja se rode, dišu i umiru. Čovjek je specifičan po tome jer ima dušu. To je umjetnost Božjeg stvorenja i njegov najljepši dar. Ja ću pisati o jednoj biljci koja se zove KAKTUS. Neki ih ne vole, boje se njihovih iglica, a neki skloni tim bodljikavim stvorenjima.
To su bodljikave trajnice koje se odlično suprotstavljaju suši zahvaljujući njihovom sočnom i mesnatom sastavnom tkivu. Naziv kaktus potječe od grčke riječi KAKTOS što u prijevodu znači bodljikava biljka, a potječu iz Amerike. Kaktusa nalazimo neobičnih oblika i veličina s raznim bojama cvijeta. Postoje dvije vrste kaktusa. Pustinjski koji su obično prekriveni bodljama i šumski koji su bez bodlji.
U svijetu kaktusa postoji oko 200 rodova i više tisuća vrsta. Uglavnom su male biljke, ali ima onih koji narastu i do tri metara visine. Mogu živjeti do 20 godina. Najpovoljnija mješavina zemlje za kaktus je pijesak, glina ilovača i malo sagnjilog lišća. Njih je najbolje zasaditi u glinene lonce. Presađivanje kaktusa vrši se svake tri godine i to u rano proljeće prije početka vegetacije.
Prekomjerno zalijevanje može dovesti do isušivanja biljke. Nije istina da su kaktusi kojima nije potrebna voda. Za njihovo zalijevanje najbolja je kišnica. U proljeće i na jesen oni se zalijevaju svaki deseti dan, a po ljeti svaki peti dan. Svi kaktusi nisu podjednako željni vode pa se zbog toga u mješavinu zemlje stavlja pijesak da bi vršio svoj zadatak drenaže. Na početku godine oni nemaju neku veću aktivnost i ne zalijevaju se.
Većina kaktusa preko zime živi u stadiju mirovanja, ukoliko ih malo ili uopće ne zalijevamo. Također, u prostorijama sa centralnim grijanjem traže malo vode. Većina kaktusa će preživjeti zimu ako im omogućimo ugodnih 4 do 5 stupnjeva. Oni spavaju zimski san. Tko zna – možda kaktusi sanjaju?
U proljeće se bude i pokazat će znakove života. Krajem svibnja, kada prođe opasnost od mrazeva, lagano ih iznosimo na polusjenovito mjesto u svoj vrt. Prejako sunce nikako nije dobro za njih. Svibanj i lipanj mjeseci su pune vegetacije većine kaktusa. Mnoge vrste cvatu, a to je vrijeme uživanja u raznolikosti i bojama kaktusovih cvjetova. Prvi hladniji dan upozorava da postepeno smanjimo njihovo zalijevanje.
U kasnu jesen zalijevanje kaktusa se obustavlja i prenose se na toplo mjesto. Tada oni odlaze na zimski odmor sve do prvog proljetnog sunca. Posebna je priča Zygorcactus, poznat kao Božićni kaktus koji tijekom zime podnosi temperature. Ovaj kaktus je često dio sobnog cvijeća u našim toplim domovima. Zanimljiv je zbog svoji cvjetova koji ga krase u vrijeme Božića.
Pradomovina mu je tropska prašuma Brazila, pripada biljkama kratkog dana. Boja cvijeta varira od bijele do boje trešnje. Mora biti u prostoriji od 10 do 15 stupnjeva i nije ga potrebno previše zalijevati. Kad procvate ide u stanje mirovanja. Bez puno truda razveselit će nas u zimi svojim cvjetovima u obliku trubica. Potrebno mu je samo osigurati dovoljno svijetla.
Stiže Božić, dan je kratak, vani hladno, a moj Božićni kaktus je procvao i razveselio me jednim crvenim čudesnim cvijetom. Nadam se da sam ovom pričom dotaknula vašu dušu i predlažem da je darujete nekome za Božić. To je najljepši poklon koji čovjek može primiti. Svim ljubiteljima kaktusa, onima koji će to postati te svim ljudima dobre volje želim sretan i blagoslovljen Božić!
Ljubiteljica kaktusa