Povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv alkoholizma i drugih ovisnosti u subotu, 10. studenog u Domu kulture u Prelogu održat će se 14. Večer pučke poezije klubova liječenih alkoholičara sjeverozapadne Hrvatske.
Organizatori ove manifestacije su Savez Klubova liječenih alkoholičara Međimurja i Klub liječenih alkoholičara Prelog, a pokrovitelji su Međimurska županija, Grad Prelog, Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije i Hrvatski savez klubova liječenih alkoholičara. U programu će sudjelovati apstinenti iz 31 kluba liječenih alkoholičara iz Međimurja, Koprivničko križevačke županije, Zagorsko krapinske županije, Virovitičko podravske županije, Slavonskog Broda, Valpova, Zeline, Solina, Zagreba i Zadra, a prijavljeni su i gosti iz Ljubljane.
Alkoholizam je najstarija i na našim prostorima, najraširenija bolest ovisnosti. Štetna uporaba alkohola jedan je od vodećih svjetskih zdravstvenih problema te prema podacima iz Global status report on alcohol and health, WHO, 2011. rezultira s 2,5 milijuna smrti u svijetu godišnje. S 15,6 l potrošnje alkohola po glavi stanovnika, Hrvatska je na osmom mjestu od 48 europskih zemalja.
Smatra se da 9% muškaraca i 2% žena u dobi od 15.do 64. godine (ukupno oko 5,5%) imaju ozbiljnih zdravstvenih problema (alcohol use disorders) zbog pretjerane upotrebe alkohola, a oko 5% odraslih muškaraca i 1% žena u Europi su ovisni o alkoholu. Kako i u ostalim dijelovima Hrvatske, tako je i u Međimurskoj županiji alkoholizam jedan od vodećih javnozdravstvenih problema.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2010. godini, u svim stacionarnim ustanovama Republike Hrvatske je zbog duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja bilo 713 hospitalizacija osoba s prebivalištem u Međimurskoj županiji, a udio hospitaliziranih zbog alkoholizma iznosio je 21.7 % (33,9% za muškarce i 4,7% za žene). Najveći dio (oko 86%) osoba liječenih zbog alkoholizma, bolnički je zbrinut u Županijskoj bolnici Čakovec.
Alkoholizam i alkoholna ciroza jetre bili su 2010. godine peti po redu vodeći uzrok smrti u Međimurskoj županiji. Pojava prekomjernog pijenja alkohola sve je izraženija i među djecom i mladima, o čemu govore i rezultati brojnih istraživanja. Pijenje alkohola s namjerom da se napije, najuobičajeniji je način korištenja sredstava ovisnosti među djecom i mladima Međimurske županije.
Klubovi liječenih alkoholičara, kao udruge samopomoći koje imaju i stručne voditelje, nezamjenjiv su način liječenja i rehabilitacije ovisnika o alkoholu, a poticanje kreativnog stvaralaštva smatra se značajnim načinom rehabilitacije i resocijalizacije bivših ovisnika te je i ova manifestacija jedan doprinos takvim nastojanjima. Program započinje u 12.30 sati okruglim stolom za stručne i dostručne djelatnike, a nastavlja se od 15 sati u Domu kulture Poezijom protiv ovisnosti.