
Učenici obrtničkih zanimanja iz cijelog Međimurja preuzeli su ugovore o stipendiranju, a na njihove račune uskoro stiže jednokratna potpora od 800 eura
U dvorani Srednje škole Čakovec danas, 1. lipnja, održana je svečana dodjela ugovora za stipendiranje učenika obrtničkih zanimanja za školsku godinu 2025./2026., čime je nastavljen jedan od najdugovječnijih i najvažnijih projekata potpore strukovnom obrazovanju u Međimurju.
Projekt provodi Obrtnička komora Međimurske županije u suradnji s Međimurskom županijom te međimurskim gradovima i općinama, a ove godine obuhvatio je čak 266 učenica i učenika. Već od sutra stipendije će biti isplaćene izravno na njihove račune u jednokratnom iznosu od 800 eura. Ukupna vrijednost ovogodišnjeg projekta iznosi 212.800 eura.
Četvrt stoljeća potpore mladim obrtnicima
Obrtnička komora Međimurske županije stipendije dodjeljuje već 25 godina, a projekt se iz godine u godinu razvija i prilagođava potrebama tržišta rada.
Ove godine proširen je krug zanimanja koja ostvaruju pravo na stipendiju. Uz dosadašnja deficitarna zanimanja, potpore su obuhvatile i pomoćna zanimanja te zanimanja vozača i cvjećara.
Predsjednik Obrtničke komore Međimurske županije Dražen Novak istaknuo je kako tržište rada već dulje vrijeme osjeća nedostatak kvalificiranih obrtnika.
“Obrtništvo je važan sektor gospodarstva koji garantira sigurno zaposlenje i velika mi je čast što vam danas možemo dodijeliti ove stipendije i čestitati na izboru. Ovaj jedinstveni projekt pomaže zadržati obrtnike u Međimurju te mladima pokazuje put prema otvaranju vlastitog obrta i stvaranju novih vrijednosti za naše gospodarstvo”, rekao je Novak.
Dvostruko više stipendija nego lani
Međimurski župan Matija Posavec naglasio je kako je interes za obrtnička zanimanja u porastu, što potvrđuje i broj dodijeljenih stipendija.
“Ove godine dodjeljujemo čak dvostruko više stipendija nego prošle godine, kada ih je bilo 160. To je pokazatelj da mladi prepoznaju vrijednost obrtničkih zanimanja i prilike koje ona nude”, rekao je župan Posavec.
Dodao je kako Međimurje danas broji 2.227 obrta, što je stotinjak više nego početkom godine, potvrđujući stabilan rast obrtništva u županiji.
“Zahvalite svojim nastavnicima i roditeljima što su vas usmjerili na ovaj put obrtništva. Čestitam vam na uspjesima, učite, izučite obrt i postanite pokretači međimurskog gospodarstva”, poručio je stipendistima.
Broj stipendija, rast broja obrta i sve veći interes učenika za strukovna zanimanja pokazuju da ulaganje u obrtništvo nije trošak, nego investicija. Dok se mnogi sektori bore s nedostatkom radne snage, međimurski model poticanja mladih obrtnika pokazuje da rješenja postoje – kada se obrazovanje, gospodarstvo i lokalna zajednica kreću u istom smjeru.




















































































