Josip Grivec: Protivim se ukidanju općina i gradova!

Neke općine dobivaju državni novac, a polovicu toga potroše na svoje plaće. Istovremeno, te sredine nemaju osnovne uvjete za život kao što je vodovod. To je stvarnost u gotovo polovini od čak 429 hrvatskih općina.

Vlada ima u planu uvesti reda tako da načelnike pretvori u volontere. Dvjestotinjak ekonomski neodrživih općina Vlada neće ukinuti, ali će im srezati ovlasti i zadužiti ih samo za, prema riječima ministra regionalnog razvoja Branka Grčića, uređenje groblja, vođenje brige o rasvjeti, o seoskim putevima i cestama. Dok bi funkciju i novac za obrazovanje ili komunalije preuzele uspješnije susjedne općine ili županija, piše RTL.hr.

Decentralizacija će dugo potrajati, a sudbinu slabih općina moglo bi doživjeti i tridesetak gradova. Država bi time konačno mogla uštedjeti stotine milijuna kuna. Načelnik Općine Donji Vidovec Josip Grivec je profesionalac u svojem poslu i za svoj rad prima plaću. To nam je bio povod da ga upitamo što misli o najavljenom prijedlogu Vlade.

eMedjimurje.hr: Kakav je Vaš stav vezan uz najavljene promjene?

– Slušajući o najnovijim promišljanjima Vlade vezano uz neki novi ustroj lokalne samouprave moram priznati da me iznenađuju takve najave, jer su u suprotnosti s toliko najavljivanom i potrebnom pravom i istinskom decentralizacijom. 

Podatak da neke općine dobivaju potporu iz državnog proračuna koji se koristi za plaće i slično sugerira da smo mi u Međimurju općine i gradovi drugog reda, jer najblaže rečeno, vrlo je nepravedno da je nekom država majka, a nama u Međimurju maćeha. Kod nas JLS racionalno posluju, a u ovim teškom vremenu, vremenu krize koja trese cijeli svijet te s obzirom na precentraliziranu državu se itekako dobro drže.

Ni jedna ne dobiva takve dotacije i svakako da tu vrstu dotacija treba ukinuti, a uvesti pravedan pristup, decentralizirati državu, porez na dohodak bi trebao biti prihod JLS-e, trebalo bi uvesti glavarinu, a i dio previsokog PDV-a bi trebao biti prihod općina, gradova i županija.


eMedjimurje.hr: Da li je potrebna racionalizacija i gdje?

– Racionalizacija (spajanje više JLS-e u jednu )broja JLS-a je potrebna gdje iste za tzv. “hladni pogon” trebaju dotacije iz državnog proračuna, no tome treba prethoditi istinska decentralizacija i kvalitetna analiza.

Svjedoci smo da je dobivanje statusa “grad” ubrzalo razvoj istih, a to znači da je to dobro rješenje. Veličina, broj stanovnika i slično nisu nikakva garancija boljeg funkcioniranja. Zar sve što je malo treba nestati?

Neki gradovi su mali u odnosu na druge i naša županija je mala u usporedbi s drugim županijama i Hrvatska je mala u odnosu na druge države, zar to znači da ne smije postojati? I Prelog i Mursko Središće zaslužuju biti gradovi i oduzimanje tog statusa je korak unatrag.

eMedjimurje.hr: Gdje vidite najveći problem?

– Nije problem funkcioniranja države u broju i veličini županija, gradova i općina, problem je prije svega u fiskalnoj centralizaciji, prevelikoj državnoj administraciji i načinu funkcioniranja javnih poduzeća. Zadirati u teritorijalni ustroj bez jasne analize i kriterija je nepotrebna avantura i nepostizanje cilja.

Kriterij nekog novog ustroja treba obuhvatiti financijske mogućnosti i snagu JLS-a, povijesnu komponentu, vezanost ljudi, smještaj sjedišta treba uvažavati prometnu povezanost potencijalnog sjedišta s ostalim naseljima te njegov smještaj što bliže istim. Osnovni problem funkcioniranja JLPS je prije svega u precentraliziranoj državi (naročito financijska centralizacija), a to znači nedostatak vlastitih sredstava koja su centralizirana u državnom proračunu.

Neophodna je žurna decentralizacija sredstava i time jačanje potencijala JLS-e.Svakako je potrebno uvesti glavarinu uz koeficijente (na primjer: Zagreb koef.1, općina x u Međimurju 1,3, naravno uz razradu kriterija), porez na dobit bi se svakako trebao vratiti u JLS putem glavarine. Porez na dohodak bi cijeli trebao biti prihod općina i gradova kao u nekim zemljama EU.

Želim napomenuti da neke države imaju daleko veće općine i gradove, a neke daleko manje, a u nekim više od polovine općina broji manje od tisuću stanovnika. A neki novi teritorijalni ustroj treba dobiti podršku građana referendumom. Decentralizacija je spuštanje ovlasti i financijskih sredstava na niže razine te što bliže građaninu, a nije ukidanje županija, gradova i općina.

eMedjimurje.hr: Vi za svoj rad dobivate redovitu plaću. Koliko se u Općini troši za plaće?

– Općina Donji Vidovec je jedna od manjih općina u Hrvatskoj, ne prima dotacije i nikad nije ni primala dotaciju za funkcioniranje. Radi racionalnosti imamo sa susjednim općinama ustrojeno komunalno i poljoprivredno redarstvo, tj  zajedničkog komunalnog i poljoprivrednog redara koji prima plaću u našoj općini, dakle ulazi u masu plaća, ali nam prema broju stanovnika ostale općine refundiraju njegovu bruto plaću.

Kad smo već kod troškova za plaće ove je godine do današnjeg dana utrošeno u našoj općini 161 880,31 kuna bruto ili je to blizu 17% ukupnih troškova u tom periodu ili 7% od ostvarenih prihoda u istom periodu.

Također, imamo zajednički vrtić, sudjelujemo u raznim projektima s drugima radi racionalizacije i manjih troškova. općina sufinancira srednjoškolski i osnovnoškolski prijevoz, dječji vrtić se sufinancira 850 kuna po djetetu, a to znači općina dvije trećine, a roditelji samo jednu trećinu.

eMedjimurje.hr: Zaključak za kraj?

– Prvo treba provesti obećanu decentralizaciju, a tada detaljna analiza i eventualno ako će uopće biti potrebno novi teritorijalni ustroj. Ovakve najave su samo skretanje pozornosti s pravih problema.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije