Promet

OPASNA DISTRAKCIJA Zbog mobitela i alkohola sletio s ceste

Ilustracija/Goran Jakuš/PIXSELL

U Štrukovcu vozač pod utjecajem alkohola i uz korištenje mobitela sletio s ceste. Policija upozorava na opasnosti distrakcije u prometu.

U Štrukovcu se dogodila prometna nesreća u kojoj je vozač zbog korištenja mobitela i alkohola izgubio nadzor nad vozilom i sletio s ceste.

Policijski službenici Postaje prometne policije Čakovec proveli su očevid prometne nesreće koja se dogodila u subotu, 21. ožujka oko 8:30 sati.

U trenutku nesreće 49-godišnjak je upravljao osobnim automobilom čakovečkih registarskih oznaka državnom cestom kroz naselje Štrukovec. Ulaskom u zavoj izgubio je nadzor nad upravljanjem te automobilom izletio izvan kolnika na nogostup, gdje je prednjim dijelom udario u metalnu zaštitnu ogradu.

Provedenim nadzorom utvrđeno je kako je vozač upravljao vozilom iako mu je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova, te je bio pod utjecajem alkohola u koncentraciji od 0,92 g/kg. Također je utvrđeno kako je tijekom vožnje koristio mobitel na način koji smanjuje mogućnost sigurnog upravljanja vozilom, odnosno pisao je poruke.

Vozač je uhićen i priveden u prostorije policije, a potom je uz optužni prijedlog doveden na Prekršajni odjel Općinskog suda u Čakovcu, gdje je nakon žurnog postupka pušten na slobodu.

Mobitel za volanom ozbiljna prijetnja

Iako Zakon o sigurnosti prometa na cestama zabranjuje korištenje elektroničkih uređaja koji umanjuju mogućnost sigurnog upravljanja vozilom, policijske statistike pokazuju zabrinjavajuće brojke. U Hrvatskoj se godišnje evidentira oko 40.000 takvih prekršaja.

Istraživanja pokazuju da tijekom vožnje mobitel u rukama koristi čak 73 posto vozača, dok ga na pješačkim prijelazima koristi 65 posto pješaka.

Reakcija sporija kao kod alkohola

Korištenje mobitela značajno usporava vozačeve reakcije. Utvrđeno je da vozači koji tipkaju ili pretražuju po ekranu reagiraju i do tri puta sporije od onih koji ne koriste mobitel. Pri brzini od 50 kilometara na sat vozilo može prijeći i do 70 metara bez kontrole.

Takva razina distrakcije usporediva je s vožnjom pod utjecajem alkohola od jednog promila, što dodatno povećava rizik od nesreća.

Policija stoga upućuje apel svim vozačima da budu odgovorni i usredotočeni na vožnju jer jedan trenutak nepažnje može imati ozbiljne posljedice te jasno poručuju da se mobiteli ne koriste tijekom vožnje.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Najnovije