OBNOVA ŠKOLE

OŠ STRAHONINEC Gotova energetska obnova, uskoro stiže i jednosmjenska nastava

Energetska obnova Osnovne škole Strahoninec donijela je velik skok u učinkovitosti i uvjete boravka

Energetska obnova Osnovne škole Strahoninec završena je krajem studenoga i predstavlja jedan od najopsežnijih projekata modernizacije obrazovne infrastrukture u Međimurju posljednjih godina.

Na završnoj konferenciji projekta sudjelovali su župan Matija Posavec, načelnik općine Strahoninec Franjo Lehkec, direktor MENEA-a Alen Višnjić, ravnatelj OŠ Strahoninec Josip Šipek, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Nives Kolarić Strah te pročelnica Upravnog odjela za međunarodnu suradnju, upravljanje projektima i investicijama Anita Perešin.

Projekt energetska obnova provodio se od svibnja 2023. do studenoga 2025., a financiran je kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021.–2026. te uz podršku Međimurske županije.

Ukupna vrijednost izvedenih radova i usluga premašila je 944 tisuće eura, dok je iznos bespovratnih sredstava dosegnuo gotovo 750 tisuća eura.

Veliki iskorak zahvaljujući energetska obnova mjerama

Izuzetno smo zahvalni i ponosni na ovaj projekt,” govori ravnatelj Josip Šipek te dodaje da školu koristi 422 učenika te 57 djelatnika.

Dodaje da su dobili idealne uvjete za rad te da je ovo najveća investicija od 1976. godine.

Jedino što je preostalo je dogradnja ove škole, ujedno i spoj škole i dvorane, što će krenuti uskoro,” rekao je ravnatelj Šipek.

Kroz projekt su provedene brojne građevinske, strojarske i elektrotehničke mjere kojima je škola dobila potpuno novu energetsku sliku.

Debljanjem toplinske izolacije vanjskih zidova i tavana, zamjenom krovne konstrukcije te novom energetski učinkovitom stolarijom ostvarena je višestruko bolja toplinska zaštita.

Na krovu škole postavljena je i fotonaponska elektrana snage 60 kWp koja osigurava značajan udio vlastite, obnovljive energije.

U sklopu radova modernizirani su i unutarnji tehnički sustavi – ugrađena je dizalica topline zrak–voda za grijanje i hlađenje prostora, zamijenjeni su stari radijatori ventilokonvektorima, rekonstruirana je kotlovnica te je implementiran sustav daljinskog očitanja potrošnje energije i vode.

Treba ulagati u osnovnoškolsko znanje, podsjetimo da je 2023. godine OŠ Strahoninec proglašena najboljom osnovnom školom u državi,” rekao je načelnik Franjo Lehkec.

Župan Matija Posavec istaknuo je da na ovoj školi još ima malo posla, a to je realiziranje jednosmjenske nastave.

Dogradnja podrazumijeva veliku investiciju jer je riječ o 15 učionica sa svom popratnom infrastrukturom i uvjetima kojim jedna moderna škola mora udovoljati,” rekao je Posavec te dodao da projekt vrijedan 5 900 000 eura.

Energetska obnova donijela je vidljive uštede

Rezultati nakon završetka radova više su nego impresivni. Ukupna potrošnja primarne energije smanjena je za čak 93,22 %, dok je godišnja potrebna toplinska energija pala za 61,93 %.

Škola je zahvaljujući novoj opremi i fotonaponskoj elektrani povećala udio energije iz obnovljivih izvora na 77,17 %, a emisije CO₂ smanjene su za gotovo 95 %.

Zgrada je tako iz nižeg energetskog razreda prešla u razred „B“ prema potrebnoj toplinskoj energiji, odnosno u razred „A+“ prema godišnjoj specifičnoj potrošnji primarne energije.

Time je Osnovna škola Strahoninec postala moderan, održiv i energetski učinkovit objekt koji osigurava znatno bolje uvjete boravka učenika i nastavnika te dugoročnu održivost infrastrukture.

Ulaganja su omogućila kvalitetniji rad, niže troškove i zeleniju budućnost – cilj koji se uklapa u smjer u kojem ide međimursko školstvo.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije