INOVATIVNO

PRAKTIČNA IDEJA Dvojac iz Čakovca olakšava studentski život: Antonio i Vito razvili ‘menza.hr’

Međimurski studenti pokrenuli menza.hr: Jedna stranica za sve menze u Hrvatskoj

Studenti Antonio Ivanović i Vito List pokrenuli su web-stranicu menza.hr, i to, kako kažu, iz vrlo praktične potrebe – željeli su da na jednoj internetskoj stranici budu objedinjene sve menze u Hrvatskoj, da se njihovi meniji mogu pretraživati i filtrirati, te da postoji jasniji i pregledniji prikaz alergena.

Ova dvojica 20-godišnjaka upoznala su se u Tehničkoj školi Čakovec, gdje su pohađali smjer računalni tehničar, a zajedno su sudjelovali i u brojnim natjecanjima. Antonio je svoj obrazovni put nastavio na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu (TVZ), smjer računarstvo, te mu trenutačni dizajn jelovnika u zagrebačkim menzama nikako nije bio praktičan, piše Srednja.hr

‘Iskreno, bilo mi je muka…’

– Ideju za menza.hr sam dobio jer mi je iskreno bilo muka svaki dan tražiti što je na meniju u kojoj menzi i koji su alergeni navedeni. Trenutni dizajn i način prikaza jelovnika mi nije bio praktičan, za svaku menzu morao sam otvarati poseban link i snalaziti se u dosta nepreglednim tablicama. Tako sam došao na ideju da se sve to centralizira i maksimalno olakša studentima, priča nam Antonio.

Vito je pak upisao Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu, smjer informacijski i poslovni sustavi. Kako u Varaždinu postoji samo jedna menza, studenti se ondje ne suočavaju s istim problemima kao njihovi kolege u Zagrebu, ali Viti se svidjela Antonijeva ideja pa se rado odazvao suradnji.

– Susretali smo se s problemom da uopće ne znamo kako sustav menzi funkcionira, koliko čega smijemo uzeti za određenu razinu prava, što znači koja kategorija i slično. Htjeli smo taj dio pojednostaviti i objasniti na jednom mjestu, objašnjava Antonio.

Previše ulja, premalo jela bez alergena…

Vito dodaje da je njihov širi cilj da se ne zaustave samo na prikazu menija, već da pokušaju pokrenuti promjene u cijelom sustavu prehrane studenata, piše Srednja.hr

– Želimo okupiti studente koji se susreću sa sličnim problemima i omogućiti im da predlože svoje prijedloge i poboljšanja. Kroz anketu smo već dobili mnogo informacija: studenti se često žale na netočnost jelovnika, prevelike količine ulja, premalo jela bez određenih alergena za one s alergijskim restrikcijama, nedostatak nutritivnih tablica, nemogućnost pregleda menija više dana unaprijed i slično, navodi Vito.

Ispitanici su im također pisali da bi bilo odlično kada bi na stranici mogli provjeriti posjećenost neke menze zbog duljine redova. Voljeli bi vidjeti i informacije poput toga koje su menze otvorene u kojem trenutku, ali i koji je sok u ponudi u menzi.

Neki bi pak voljeli da njihov feedback o obrocima koji nisu toliko dobri, ali i o onima koje bi voljeli češće vidjeti u menzama, dođe do osoblja. Također, navodili su na što su alergični, ali i skretali pažnju na to da među studentima ima dijabetičara, zbog čega bi bilo korisno da vide nutritivne tablice obroka.

Ostatatk pročitajte ovdje.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije