GORIČAN

DUGA TRADICIJA Katarina i Leonard Vugrinec iz Goričana ponose se svojom majgom

Nekada se tradicija podizanja, odnosno postavljanja majgi dan prije prvog svibnja čuvala u gotovo svim obiteljima, a danas je rijetki održavaju na životu

Katarina Vugrinec i suprug Leonard iz Goričana već duge 53 godine njeguju tradiciju podizanja majge kod svoje kuće.

Imala sam 17 godina kada sam došla u kuću u kojoj smo osnovali obitelj i od onda zajedno s rodbinom, susjedima i prijateljima večer prije prvog svibnja podižemo majgu”, rekla nam je Katarina.

Podizanje majge mora se i pošteno obilježiti – supružnici su nam, kada smo čekali da povorka prvomajske budnice u Goričanu dođe do posljednje postaje na svome putu, odnosno njihovog susjeda Christijana Plakalovića, predsjednika DVD-a Goričan, otkrili kako su večer prije proslavili čin velikim okupljanjem na ulici i gulašem.

Znakovito je i to što Katarina i Leonard Vugrinec žive upravo u – Prvomajskoj ulici.

Leonard nam je za kraj razgovora rekao kako su oni tijekom godina postali jedna od rijetkih, ako ne i jedina kuća u Goričanu koja danas čuva običaj i drži do ove tradicije: “Nekada je gotovo svaka kuća imala majgu, a danas ili to mještanima nije po volji ili pak se možda srame tradicije, tko zna. Mi smo ponosni što ispred naše kuće stoji majga.

Katarina, Leonard Vugrinec, Goričan, majga (4)
Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije