
Projekt Centra za palijativnu skrb čeka - Vlada je obećala 6 milijuna eura i suglasnost, no mjesecima se ništa ne događa; Bolnica sada osniva Odjel palijativne skrbi
Stara zgrada koja leži tik uz bolnicu, poznatija pod nazivom Feštetić ili “stara psihijatrija”, uključena je još prije nekoliko godina u Razvojni sporazum Sjever koji su potpisali dužnosnici Vlade Republike Hrvatske i župani Varaždinske, Međimurske, Krapinsko-zagorske, Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke županije.
Sporazumom je, između ostalog, predviđena obnova stare zgrade i njezina prenamjena u Centar za palijativnu skrb. Županija je izradila projektno-tehničku dokumentaciju, ishođena je građevinska dozvola, no ona od siječnja 2024. čeka na Županiji.
Nema suglasnosti
Na sjednici Skupštine u rujnu prošle godine župan Matija Posavec rekao je kako se bez suglasnosti nadležnog tijela, Ministarstva zdravstva, ne može raspisati natječaj za izvođača radova, jer država je upravo u siječnju 2024. godine preuzela upravljačka prava nad Županijskom bolnicom Čakovec. Radi se o projektu vrijednom preko 14 milijuna eura (prva faza – osnovne palijativne usluge, procijenjena je na 8 milijuna eura, a druga faza – muzej i kongresna dvorana, na dodatnih 6,5 milijuna).
U prosincu 2024. godine, premijer Andrej Plenković je posjetio Čakovec i na sastanku sa županom Posavcem dogovorio financijsku pomoć za Centar vrijednu 6 milijuna eura, kao i izdavanje suglasnosti. Krajem prosinca ravnatelj bolnice Nikola Hren potvrdio je da se vode razgovori sa Županijom te da je za prvu fazu projekta iz proračuna Međimurske županije za 2025. godinu osigurano 1,5 milijuna eura, a Vlada je obećala 6 milijuna eura.
Također, istom je prilikom napomenuo kako su u tijeku pripreme za osnivanje palijativnog odjela unutar postojeće bolničke infrastrukture koji će biti aktivan dok se ne završi Centar.
U tijeku osnivanje odjela
Kako vrijeme teče, a ništa se ne događa sa zgradom, u ožujku smo pitali ravnatelja Nikolu Hrena ima li pomaka u projektu Centra za palijativnu skrb. Dobili smo odgovor ravnateljstva u kojem se ne spominje centar, već prethodno navedeni odjel.
“Osnivanje Odjela palijativne skrbi u našoj bolnici je u tijeku, a stručni tim predvođen Selmom Pernar, dr. med. spec. anesteziologije, već je oformljen kako bismo osigurali kvalitetnu skrb pacijentima u najtežim životnim trenucima. Ovo prijelazno rješenje ključno je kako bi pacijenti i njihove obitelji imali osiguranu potrebnu medicinsku i emocionalnu podršku do uspostave trajnog rješenja.
Sa zadovoljstvom možemo izvijestiti da je ravnatelj bolnice Nikola Hren održao vrlo konstruktivan razgovor s ministricom zdravstva Irenom Hrstić, tijekom kojeg su razmotreni ključni aspekti financiranja i realizacije rješenja za palijativnu skrb, kao i ostalih planiranih investicija. Sve aktivnosti odvijaju se u željenom smjeru, uz punu podršku Ministarstva zdravstva.”
Na popratno pitanje o tome hoće li se realizirati obnova zgrade “starog Feštetića” i njezina prenamjena u Centar za palijativnu skrb od početka ožujka do sada nismo dobili odgovor.
Ministarstvo ignorira Međimursku županiju?
Kontaktirali smo i Međimursku županiju te pitali u kojoj je fazi projekt i je li Vlada ispunila obećano. Odgovorila nam je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, Sonja Tošić Grlač.
“Na sastanku župana Posavca i premijera Plenkovića u Međimurskoj županiji u prosincu prošle godine, kojem je prisustvovala i ministrica zdravstva Irena Hrstić, postignut je dogovor i obećano izdavanje potrebne suglasnosti te dodjela financijske potpore od 6 milijuna eura za realizaciju ovog ključnog zdravstvenog projekta. Međutim, to obećanje do danas nije ispunjeno.
Projektna dokumentacija i građevinska dozvola za Centar za palijativnu skrb su već duže vrijeme gotove, ali Ministarstvo zdravstva uporno ignorira izdavanje suglasnosti. Planirani Centar bi osigurao 25 prijeko potrebnih kreveta, dok svake godine u Međimurskoj županiji imamo oko 300 palijativnih pacijenata.
Spomenuti projekt bio je aktualiziran i ovoga tjedna na Kolegiju župana sjevernih županija sa predsjednikom Vlade, oko Razvojnog sporazuma Sjever, obzirom da je upravo inicijativom Međimurske županije projekt Palijativnog centra, te rekonstrukcija prostora i laboratorija za vađenje krvi u Županijskoj bolnici Čakovec, definiran kao strateški projekt Međimurske županije iz područja zdravstva, i kao takav uvršten kao sastavni dio Razvojnog sporazuma Sjever.
Župan Posavec će i nadalje koristiti svaku priliku komunikacije sa resornim državnim tijelima da se ovaj projekt realizira, no preuzimanjem Županijske bolnice od strane države potrebne suglasnosti mora izdati Ministarstvo zdravstva.”
Glasina ili istina?
Za sada suglasnosti iz Ministarstva zdravstva za Centar za palijativnu skrb nema, a ŽB Čakovec se snalazi “privremenim rješenjem” odnosno osnivanjem zasebnog odjela u sklopu bolnice. No, kako to biva, do medija se uvijek provuče kakva informacija od samih zaposlenika bolnice, pa tako i sada. Naravno, sve treba uzeti sa zrnom soli.
Tako se navodno, prema riječima zaposlenika, Odjel palijativne skrbi osniva na mjestu gdje trenutno leže pacijenti koji su imali operacije na očima, odnosno na Odjelu za oftalmologiju i optometriju. Taj će se odjel, kako bi se napravilo mjesto palijativi, smanjiti i pridružiti Odjelu za otorinolaringologiju. Zaposleni na “očnom odjelu” privremeno će se razmjestiti. To bi možda bilo i bolje rješenje od glasine iz 2024. godine, kada se govorilo kako će palijativa završiti tik uz Odjel neonatologije. Dakle, na istom bi katu jedni umirali, a drugi se rađali.
Centar za palijativnu skrb i dalje je aktualna tema jer je palijativna skrb jedna od velikih potreba Međimurske županije. Dok druge županije realiziraju svoje projekte iz palijativne skrbi, nama vrijeme teče, a građevinska dozvola nije vječna.