DABROVI

DONJA DUBRAVA Dabrovi na šetnici ugrožavaju sigurnost rekreativaca

Omiljena šetnica stanovnika Donje Dubrave, Donjeg Vidovca i Svete Marije je dionica uz lijevu i desnu obalu derivacijskog kanala, između visećeg mosta kod Donje Dubrave te mosta kod Donjeg Vidovca

Ono što rekreativci najviše vole na opisanoj dionici je mir i netaknuta priroda. Ipak, posljednjih nekoliko tjedana uočene su opasnosti na koje su nas i sami upozorili.

– Uz lijevu obalu rijeke Drave uočili smo nekoliko stabala koje su izgrizli dabrovi. Iako je na starom toku takva situacija svakodnevna, ona ne ugrožava gotovo nikoga, no ovdje, uz šetnicu, nikad ne znate na koju će se stranu stablo srušiti i pritom na koga pasti, kažu nam čitatelji.

Ovom temom često se bave i čuvari prirode JU-a Međimurska priroda koji kažu da problema s dabrovima ima, ali da su ovakvi slučajevi ipak rijetki.

– Posljednjih godina u Međimurskoj županiji sve se češće povlače pitanja u vezi aktivnosti dabra u prirodi. S obzirom da nemaju prirodnih neprijatelja na spomenutom područja, grabežljivci poput vuka su mu jedina prijetnja, a on u Međimurskoj županiji slobodno živi i razmnožava se. Ženka u jednoj generaciji okoti i do pet mladunaca. Najugroženija su područja uz rijeku Muru i Dravu gdje u kratkom roku mogu srušiti i nekoliko većih stabala, najčešće vrba i topola, rekli su nam čuvari prirode iz Međimurske prirode.

Pričom o dabrovima bavi se i čuvar prirode Antonio Krušelj koji navodi da se ovakve situacije moraju prijaviti komunalnom redaru koji zatim kontaktira vlasnika zemljišta kako bi se stablo koje predstavlja opasnost srušilo.

– Dabar je najveći europski glodavac i ključna vrsta vlažnih staništa. Njegov je život neraskidivo povezan s kopnenim vodama. Svojim djelovanjem, poput rušenja stabala, izgradnje nastambi i brana, može značajno promijeniti i obogatiti vodene ekosustave koji pružaju povoljne uvjete za život mnogim drugim vrstama. No neke njegove aktivnosti mogu se smatrati štetnima, dodaje, baš poput ovih izgriženih stabala uz samu šetnicu.

U Hrvatskoj je dabar zaštićena vrsta zbog čega su zabranjeni svi oblici namjernog hvatanja ili ubijanja. Ipak, i tu postoje iznimke koje odobrava Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, ali opet pod strogo kontroliranim uvjetima.

Dabar je jedna od najčešćih vrsta koje stradavaju na prometnicama na području Međimurske županije, a najsmrtonosnija cesta za dabrove pokazala se ona uz akumulacijsko jezero Dubrava (LC 20039 Orehovica – Prelog – Donja Dubrava) što samo potvrđuje da stari tok rijeke Drave više nije dovoljan za broj jedinki koje su se na području donjeg Međimurja razmnožile.

*Preuzeto iz Lista Međimurje, br. 3635

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije