ČREČANSKO POLJE

OAZA I POJILIŠTE Josip Ceilinger o važnosti pošumljavanja polja

Krajem studenoga dovršena je treća, posljednja faza ekološkog projekta “Zelena oaza - črečansko polje”. U radnoj akciji bili su članovi Lovačkog društva Srnjak Macinec s partnerima na projektu

Idejni začetnik i voditelj Josip Ceilinger pojasnio nam je važnost ove akcije pošumljavanja polja koje se nalazi između Črečana i Pretetinca.


– Zbog sve intenzivnije poljoprivredne proizvodnje i čestih toplinskih udara između ova dva naselja nije bilo nikakvog šumarka. Nije bilo ni običnog grma koji bi pružio hladovinu niti udubine u kojoj bi se zadržala voda – kaže Ceilinger.

LD Srnjak je stoga otkupio oko 7.500 metara četvorne površine i krenuo u pošumljavanje. Zasađeno je više od 700 sadnica autohtonog drveća – hrasta, lipe, vrbe, divlje voćke, bora, smreke, kestena, akacije…
Zasadili su i nekoliko neautohtonih vrsta kao što su evodnija, japanska sofora i tekoma koje cvatu u ljetnim, za pčele “gladnim mjesecima”.

– Više od polovice zasađenih stabala je medonosno, što je ključno za opstanak pčela. Uz to, zasadili smo više od 450 također medonosnih sadnica autohtonog grmlja poput lijeske, sviba, gloga, trnine, bazge i divlje ruže – dodaje Ceilinger.

Osim pomoći pčelama, ovim pošumljavanjem pruža se utočište brojnim životinjskim vrstama te se povećava biološka raznolikost. U zelenoj oazi tako je uređeno pojilište kapaciteta oko tri tisuće litara vode. Ono se stalno nadopunjuje te u svakom trenutku tijekom godine u njemu ima vode.

Partneri na projektu bili su Javna ustanova Međimurska priroda, Udruga pčelara Međimurske županije Agacija Čakovec te Ekološka udruga Platana Nedelišće, čiji su članovi i volonteri sudjelovali u akcijama.
U Srnjaku kažu kako neće stati na ovome te već planiraju uređenje novih oaza s pojilištem.

*Preuzeto iz lista Međimurje br. 3633

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije