lista čekanja

GUBIMO VRIJEME U ŽB Čakovec postoji lista čekanja i za medicinsko osoblje – na stažiranje neki čekaju i po dvije godine

U Županijskoj bolnici Čakovec mladi fizioterapeuti čekaju dvije godine na stažiranje, a pacijenti do godinu dana na fizikalnu terapiju

Opće je poznato kako u Hrvatskoj kronično nedostaje medicinskog osoblja, bilo liječnika, bilo tehničara. Mnogi se liječnici vraćaju čak iz mirovine kako bi dalje mogli liječiti građane, posebno one u manjim sredinama.

Mnogi mladi medicinari, razočarani sustavom i plaćama, odlaze u inozemstvo gdje ih zdravstvene ustanove toplo očekuju, uz visoke plaće i bolje uvjete rada.

Ni jezik danas više nije barijera. Naša država pak nastoji poboljšati i plaće i uvjete rada, no sustav je, kako smo mogli vidjeti prije nekoliko dana, pun problema koji se, nažalost, neće moći riješiti još desetljećima.

Posao da, ali tek za dvije godine

No zamislite da ste mladi medicinski radnik, točnije fizioterapeut. Nedavno ste završili fakultet i morate naći zdravstvenu ustanovu kako biste obavili obavezno stažiranje i bili potpuno spremni za tržište rada. Iz Međimurja ste i nadate se da će ta ustanova biti Županijska bolnica Čakovec.

Pratite i prijavljujete se na natječaje. Stažiranje dobivate, ali uz jedno veliko ALI – tek za dvije godine. Naime, u Županijskoj bolnici Čakovec ne postoji lista čekanja samo za pacijente, već i za medicinsko osoblje. Neki brže dolaze na red, a neki sporije. I dok dvije godine čekate na svoj red, propada vam vrijeme, nemate stalne prihode, gubite dvije godine života, a toliko ste se trudili na studiju. Ni situacija u bolnicama susjednih županija nije bolja.

Više osoblja, ali u kojim prostorima?

S druge strane, na nedavnoj konferenciji za novinare, na kojoj se javnosti predstavio novi ravnatelj Županijske bolnice Čakovec, Nikola Hren, bilo je rečeno kako je namjera da se u skorije vrijeme zaposli više medicinskog osoblja, ali i smanje liste čekanja za pacijente.

S obzirom na to da ŽB Čakovec nema neograničeni prostor i kapacitete, a liste čekanja za posao u ŽB Čakovec već postoje, uputili smo nekoliko pitanja novom ravnatelju. Možda će novo vodstvo pronaći rješenje za ovaj problem.

Zanimalo nas je li situacijama s listama čekanja za medicinsko osoblje slična i u ostalim bolnicama u Hrvatskoj (a nedostaje liječnika i tehničara!?) te je li istina da u Međimurju imamo premalo mogućih radnih mjesta, odnosno prostora za osoblje kako bi ŽB Čakovec mogla optimalno funkcionirati.

Ograničen broj mjesta za pojedine specijalizacije

“Naši pacijenti mogu biti mirni – Županijska bolnica Čakovec raspolaže dovoljnim brojem radnih mjesta i prostornih kapaciteta za kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Ipak, dodatni kadrovski i prostorni kapaciteti bili bi svakako dobrodošli. Situacija na tržištu rada u Hrvatskoj takva je da se na dio naših natječaja za zapošljavanje ne javlja dovoljno kandidata, što za posljedicu ima povećan broj prekovremenih sati za naše medicinsko osoblje.

Što se tiče stažiranja, u određenim specijalizacijama, poput fizijatrije i fizioterapije, postoji duže vrijeme čekanja. Ovo nije specifično za našu bolnicu; slične situacije prisutne su i u drugim bolnicama diljem Hrvatske zbog ograničenog broja mjesta za pojedine specijalizacije.

S ciljem dugoročnog rješavanja ovog problema, izrađujemo petogodišnje planove specijalizacija, temeljem kojih nastojimo osigurati kadrove prema potrebama ustanove i prirodnom odljevu zaposlenika, uzimajući u obzir mogućnost njihovog odlaska na rad u druge ustanove ili u inozemstvo.

Iako nam trenutno nedostaje određen broj liječnika i medicinskih tehničara, kontinuirano radimo na privlačenju novih zaposlenika i popunjavanju potrebnih radnih mjesta, čime ćemo dodatno osigurati kvalitetnu i dostupnu skrb za naše pacijente”, odgovorio je ravnatelj Hren.

Shvaćamo da će, ako će mjere biti uspješne, biti potrebno puno vremena kako bi se liste čekanja i s jedne i druge strane smanjile. Dok se to ne dogodi, mi pacijenti ćemo čekati npr. između 6 i 12 mjeseci na prvi pregled fizijatra i potrebnu fizikalnu terapiju, dok će mladi medicinari čekati po dvije godine na potrebno stažiranje – a pitanje je koliko će se njih odlučiti za odlazak u inozemstvo. Gubimo mlade ljude, vrijeme, strpljenje i zdravlje.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije