Tužne obljetnice prisjetili su se danas (16. studenoga) u najtrofejnijem čakovečkom i međimurskom sportskom kolektivu - Gimnastičkom klubu Marijan Zadravec Macan
Na današnji dan 1991. godine od posljedica ranjavanja na bojištu tijekom Domovinskog rata preminuo je čakovečki sportski djelatnik, sportaš i hrvatski branitelj Marijan Zadravec Macan.
Čakovečka sportska ikona preminula je u dobi od 42. godine. Kao spomen na njegov prerano ugasli život u obrani Domovine izaslanstvo kluba položilo je cvijeće i zapalilo svijeće na njegovom grobu na Čakovečkom gradskom groblju u Mihovljanu. U izaslanstvu kluba bio je i naš najbolji sportaš Filip Ude koji je tom prigodom rekao kako bi Macan bio ponosan na današnju gimnastiku u svom gradu. „1987. godine Macan je izgradio gimnastičku jamu sa spužvama u tadašnjem Partizanu (današnji Macanov dom op.a.), a ove godine mi smo je, kao i cijelu dvoranu, preuredili. I mi smo kao i on i ljudi oko njega, proveli puno sati da bi imali dvoranu kakve nema u široj regiji. Kada smo je obnavljali u mislima nam je cijelo vrijeme bio Marijan Zadravec Macan i da se mu obnovom dvorane želimo odužiti jer je on položio smjernice razvoja gimnastike u Čakovcu“ poručio je Ude dodavši kako je siguran da bi Macan bio izrazito ponosan kada bi vidio koliko se djece danas bavi gimnastikom i koji su to sada vrhunski uvjeti.
Osim u Macanovom domu, čakovečki gimnastički klub, provodi programe u gimnastičkoj dvorani kod Učiteljskog fakulteta. Marijan Zadravec Macan bio je svestrani sportaš, koji se osim gimnastikom bavio i drugim sportovima, ali je bio i trener i sportski djelatnik. Bio je poznat po svojem voluntarizmu i brizi za širu društvenu zajednicu koja je do izražaja došla i početkom velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku. Nije dvojio ni sekunde i kao dragovoljac se pridružio obrani Domovine.
Bio je član 54. Samostalne bojne kada je 29. listopada 1991. na bojištu u Zapadnoj Slavoniji zadobio teške tjelesne ozljede prilikom eksplozije mine. Od zadobivenih rana preminuo je tri tjedna kasnije, 16. studenog u Zagrebu, a uz pune vojne počasti i uz tisuće prisutnih građana sahranjen je na Čakovečkom gradskom groblju u Mihovljanu. Njemu u spomen čakovečki gimnastički klub ponosno više od 30 godina nosi njegovo ime, a bivši Sokolski dom (kasnije Partizan) u čakovečkom središtu preimenovan je u Macanov dom.