U svijesti naroda živi puno više priča i legendi o svijetu koji ih okružuje, a u pozadini svake legende nalazi se i dio stvarne povijesti
Nekada davno, kada je Drava tekla divlja i nesputana, nekoliko je mještana iz naselja Altarec i Družilovec u donjem Međimurju boravilo na obližnjoj rijeci Dravi.
Odjednom je netko viknuo: “Pogledajte! Nešto je u plićaku!”. I, zbilja, na obali Drave nalazio se blještavi kip Blažene Djevice Marije. Mještani su prihvatili Božji dar i odnijeli ga u selo. Postavili su ga na jednu čistinu i oko kipa su počeli graditi crkvu.
Kada je crkva posvećena Blaženoj Djevici Mariji bila završena, Altarec i Družilovec su se spojili te se u čast čudu u donjem Međimurju novonastalo naselje prozvalo Sveta Marija.
Sakupljač podataka o voljenom mjestu
Tu smo legendu o postanku Svete Marije i Marijinom kipu izvađenom iz Drave čuli od vrhunskog poznavatelja povijesti Svete Marije i nadarenog slikara Franje Mustača Medarova.
U njegovoj galeriji u Svetoj Mariji, uz prekrasne slike donjomeđimurskog krajolika i ‘svetih kravica’, izloženi su i obiteljski dokumenti stari više od 200 godina.
Iako godinama skuplja povijesne podatke o svojem voljenom rodnom mjestu, Franjo Mustač Medarov kaže kako u svijesti naroda živi puno više priča i legendi o svijetu koji ih okružuje. A u pozadini svake legende nalazi se i dio stvarne povijesti.
Kip ili slika
“Kada govorimo o riječi kip, moramo biti oprezni jer je stara kajkavska riječ za sliku bila kip ili kipec. Naime, nekada je Sveta Marija spadala pod župu Donju Vidovec.
U drugoj polovici 18. stoljeća počela je gradnja svetomarske crkve i u Ptuju se nabavljao crkveni inventar. Zašto baš u Ptuju? Red pavlina u Ptuju je netom prije bio ukinut, a njihova se oprema, namještaj, skulpture i slike rashodovala.
Iz Ptuja je tako dopremljena slika Djevice Marije (kip) i četiri skulpture svetaca – sv. Dominika, sv. Ambrozija, sv. Josipa i sv. Ivana Krstitelja, kao i obelisk Maria Victoria koji danas stoji ispred crkve. Tako teške i vrijedne predmete najlakše je onda bilo dopremiti na splavi po rijeci Dravi.
Ima malo istine u tome da je Marijin kip, kipec doplutao do Svete Marije, odnosno doplovio je na splavi iz Ptuja. No tu se ne radi o velikom reljefu koji danas krasi oltar. Radi se zapravo o slici Djevice Marije koja je već bila toliko stara i prepravljana da se nije više isplatila obnova.
Stoga je župnik Cirkvenčić naručio novi reljef koji je napravljen 1910. godine i koji dan danas stoji na oltaru u crkvi. Reljef je star 114 godina, dok su dopremljeni kipovi svetaca stari između 230 i 240 godina”, otkrio nam je Franjo Mustač Medarov dio povijesti Svete Marije koji se krio u legendi o postanku naselja Sveta Marija.