AZIL PRIJATELJI ŽIVOTINJA

BEZ MIKROČIPA NIŠTA Azil: Nismo špijuni, ali zakon i prava životinja se moraju poštivati

Neki su građani ljuti jer, kako kažu, “Azil ih špijunira i prijavljuje jer na internetu oglašavaju da poklanjaju ili prodaju štence”

Nedavna objava Azila Prijatelji životinja iz Čakovca, koja opisuje iskustva njihovih volontera s čestim napadima građana zbog prijave nezakonitog poklanjanja ili prodaje pasa preko društvenih mreža, izazvala je pravu raspravu. Naime, neki su građani ljuti jer, kako kažu, “Azil ih špijunira i prijavljuje jer na internetu oglašavaju da prodaju ili poklanjaju štence”.

Nismo špijuni, već se držimo zakona

Kritike za “špijuniranje” i “prijavljivanje” vlasnika pasa volonteri Azila smatraju neutemeljenima. Kako navode, njihova je dužnost prijaviti svako kršenje zakona, baš kao što bi to trebali činiti svi odgovorni građani. Pravo pitanje, kažu, nije zašto se takve radnje prijavljuju, već zašto uopće dolazi do situacija u kojima je potrebno poduzimati pravne korake. Problem se dodatno komplicira u romskim naseljima, gdje često nailaze na nerazumijevanje i otpor. Nezakonita praksa poklanjanja štenaca unutar tih zajednica, koji onda završavaju na ulicama ili pak gore, dodatno naglašava hitnost edukacije i osvještavanja o odgovornom posjedovanju životinja. Poražavajući je podatak da su od 2018. godine volonteri iz romskih naselja izvukli 3100 pasa, a u redovitim kontrolama nailaze na nove pse koje su stanovnici naselja udomili upravo preko oglasa.

Nepoznavanje zakona i nebriga za dobrobit psa

O objavi i reakciji Azila pričali smo s voditeljicom Aleksandrom Hampamer. “Neki su građani ljuti na nas, no sve to spada u naš djelokrug rada, isto kao i prijave držanja pasa na lancu, prijave zlostavljanja životinja… Djelujemo u zakonskim okvirima i prema zakonu. Svaki građanin koji poznaje zakon i koji je human vjerojatno bi postupio isto”, objasnila nam je Aleksandra.

I sami smo naišli na negodovanje građana na društvenim mrežama, no iz njihovih je objava bilo očito kako ne poznaju zakone niti su osviješteni da možda štence ili odrasle pse poklanjaju u krive ruke, odnosno u život pun boli i patnje. Naime, čak dva zakona (Zakon o zaštiti životinja i Zakon o zdravlju životinja) nalažu da se “u promet” ne smiju davati štenci ili odrasli psi koji nisu prethodno označeni, odnosno mikročipirani. A to se odnosi ne samo na prodaju, već i poklanjanje! Ukoliko netko želi oglasiti da poklanja štene, mora obavezno u oglasu navesti mikročip majke i mikročip svakog štenca iz legla.

Zakon ne poznaje kućna legla

“Vlasnici često kažu da se kućno leglo dogodilo slučajno, susjedov pas je skočio preko ograde. No kućno leglo se zakonski ne bi smjelo ni događati. Prema zakonu, postoje uzgajivači koji se profesionalno bave uzgojem pasa pazeći na sve zakone i postoje oni koji kontroliraju razmnožavanje. Vi nužno ne morate kastrirati ili sterilizirati psa, no morate kontrolirati njegovo razmnožavanje tako da se slučajna i nekontrolirana kućna legla zapravo ni ne dogode. A ako se ipak dogode, morate postupiti po zakonu kada ih želite ili prodati ili pokloniti”, ispričala je Aleksandra.

I psi osjećaju bol i patnju

Čuli smo i čitali mnogo puta komentare ispod objava Azila da su psi životinje i da bi ih se trebalo pustiti da budu životinje, dakle da se dozvoli “prirodan” proces razmnožavanja. No bilo bi sasvim neprirodno i neodgovorno od nas kada bismo to dopustili. “Da, psi jesu životinje, no i psi osjećaju bol i patnju. Da su psi prave divlje životinje i da žive u prirodi gdje zakon jačeg i raspoloživost hrane diktira njihovo preživljavanje, onda bismo mogli tu logiku uzeti u obzir. No psi žive uz nas, hrana im je lako dostupna, ne možemo tu više govoriti o ‘prirodi’. Neke kujice kroz životni vijek mogu imati stotine štenaca. Hoće li svi štenci doći u prave i humane ruke? Neće, dosta njih će živjeti u boli i patnji. Kako možemo, kao humani ljudi, dozvoliti takvu patnju?”, zapitala se voditeljica Azila, koja se svakodnevno suočava s patnjom nevinih i nemoćnih bića.

Pokažite humanost prema psima

Za kraj razgovora Aleksandra poziva sve naše čitatelje da dobro razmisle prije udomljavanja psa ili prodaje i poklanjanja: “Kada kupujete auto, prvo se dobro raspitate o modelu, motoru, cijeni, značajkama kako biste napravili pravi izbor za sebe. Povucite paralelu s udomljavanjem psa. Dobro se raspitajte što životinji treba, koje su vaše obaveze prema psu, razmislite možete li mu pružiti topli i siguran dom, ali isto tako zdrav život bez boli. Budite humani i pobrinite se za svoje kućne ljubimce i najbolje prijatelje.”

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije