Međimursko mjesto Goričan iznjedrilo je kroz skoro dva stoljeća veliku obitelj Dominik ili kako ih u Goričanu zovu „Francozovi“
Prema za sada poznatim pisanim tragovima obiteljsko stablo počinje 1829. godine kada je rođen Ioannes (Ivan) Dominik predak današnje obitelji Dominik.
Okupljanje obitelji bilo je u župnom parku ispred crkve sv. Leonarda u Goričanu gdje je i služena sveta misa za pokojne Ivana i Katarinu Dominik, a misu su služili župnici Pavao Markač i Josip Drvoderić.
Nakon svete mise prisutni su na groblju kod „svetog križa“ izmoli molitvu i uputili se u restoran Club 114 na granični prijelaz Goričan gdje je bilo druženje ali sat povijesti.
Organizatori ovog okupljanja su Dominik Stjepan, Danijela Dominik Bašnec i Drago Markač koji su si dali truda i volje da se šira obitelj Dominik okupi na jednom mjestu.
Ioannes (Ivan) Dominik i Helena rođ. Varašanec, su se oženili 1849. godine te su imali tri sina Juraja (Georgis)-Đuro rođen 1850.godine, Laurencija (Lovro) rođen 1859. godine i Josepha (Josip), rođen 1859. godine. Daljinih pisanih tragova o djeci Lovri i Josipu nema tako da taj dio obiteljskog stabla ostaje završen s njima.
Obiteljsko stablo dalje se širi kada se Đuro Dominik oženio Franciskom rođ. Varašanec 03. februara 1869. godine i u braku su imali sedmero djece i to poimenično: Leonard (1870), Maria (1873), Veronika (1874), Ivan (1877), Andrija (1882.), Tomo(1886) i Treza(1888). Pisanih tragova o Mariji i Veroniki nema tako da taj dio obiteljskog stabla ostaje završen s njima.
Za Đuru Dominika u Matici krsnoj piše da je bio stolar zanatlija i poljodjelac. Đuro i Franciska godine 1859. grade kuću na adresi u kojoj i danas žive njihovi potomci, danas je to Cvjetna ulica a nekad su to zvali „Kozji Hrbet“. Na toj kući na jednoj gredi-„tramu“ bila je urezana u gredu godina 1859. te se još toga sjećaju živi unuci. Sadašnji oblik nove kuće izgrađen je 1964.godine.
U kratkim crtama navodim neke podatke za gore navedenu djecu Đure i Franciske.
Dominik Leonard i Katarina u braku imaju četiri kćeri i to: Jelenu, Anđelu, Agnezu i Mariju oni su živjeli su u Goričanu, Cvjetna ulica, na isto dvorištu ali u „drugoj hiži“
Dominik Ivan i Katarina rođena Pongrac imali su veliku obitelj, sinove: Ivana, Stjepana, Antuna i Lovru te kćerke Tereziju, Mariju i Barbaru, koji su rođeni u Goričanu u Cvjetnoj ulici, kućni broj 5, i živjeli su u „prvoj hiži“.
Dominik Andrija bio je oženjen Marijom, imali sina Ivana i kćerku Veroniku. Andrija je kao vojnik morao ići u 1. svjetski rat, no nažalost poginuo je u Karpatima (Galicija) 1917. godine.
Dominik Tomo bio je oženjen Terezijom Kos, te je bio zet kod nje a njih su zvali u Goričanu „Mlinaričovi“, imali su sina Antuna i kćerke Katarinu i Mariju.
Dominik Tereza udala se za Hranjec Miju i otišla za snahu „Stanjkovima“, imali su sina Leonarda i kćerke Barbaru i Tereziju.
Podatke o ovom dijelu obiteljskog stabla u Državnom arhivu za Međimurje u Štrigovi pronašla je profesorica u mirovini Barbara Markać Despinić (kćer Barbare Markač rođ. Dominik) uz pomoć službenika koji rade u arhivu.
Ona je u restoranu rekli bi održala „sat povijesti“ prezentirajući pisane tragove ali i svoja sjećanja. Povijest obitelji Dominik prenosi se s koljena na koljeno, uz tezu da je predak Dominik porijeklom iz Francuske (grad Marseille) te da ga za ondašnje vrijeme ratova ili migracija put ga doveo u Goričan te iz toga razloga u Goričanu odavnina zovu „Francozovi“. Također u tom dijelu sata povijesti pomagao joj je i Tomislav Gudlin (sin Sofije Gudlin rođ. Dominik).
Kako su se na ovom druženju okupili potomci Ivana i Katarine te navodim njih kao širu obitelj Dominik.
Dominik Ivan bio je oženjen Anom Hrandi te su imali djecu: Josip, Stjepan, Ivan, Vinko,Terezija, Marija i Katarina.
Dominik Antun bio je oženjen Katarinom Pandur iz Hodošana te su imali djecu: Jelena, Ivan, Sofija i Anđela.
Dominik Stjepan bio je oženjen Margaretom rođ. Krčmar te su imali sina Andriju.
Dominik Lovro bio je oženjen Sofijom rođ. Markač, nisu imali djece.
Dominik Terezija bila je udana za Tisaj Stjepana i imali su sina Stjepana. Kako joj je muž poginuo u logoru Dahau, poslije se udala za Matić Ivana te su imali kćerke Katarinu, Mariju i Jelenu.
Dominik Marija udala se za Markač Gabrijela te su imali djecu: Katarina, Leonard, Josip, Stjepan, Andrija, Dragutin, Ivan i Božidar.
Dominik Barbara udala se za Markač Pavla te su imali djecu: Pavao, Barbara, Stjepan, Marija i Katarina.
Potomci obitelji Dominik žive u Međimurju, u Zagrebu, Koprivnici, Varaždinu, Čakovcu, Slatini i u Njemačkoj.
Članovi uže i šire obitelji bavili su poljodjelstvom, bili su radnici, obrtnici i poduzetnici, školovanjem stekli zvanja profesora, učitelja i svećenika.
Danas su iz šire obitelji poznati svećenici Pavao Markač (zlatomisnik u mirovini), Leonard Markač, monsinjor u Močilama pokraj Koprivnice i Andrija Markač župnik u Vivodini kod Karlovca i policijski kapelan u Karlovcu.
Lijepo je bilo vidjeti na jednom mjestu članove uže i šire obitelji Dominik, koji su se na ovom druženju prisjetili događaja iz djetinstva, ovi stariji vratili su sjećanja na japicu i majčicu, Ivana i Katarinu, koji su uvijek toplotom prigrlili svoje unuke, pričuvali ih dok su im roditelji bili u polju.
Prisutni su izrazili želju da se tako cijela obitelj nađe ponovno druge godine a ne da se samo vide po sprovodima.