Turistička zajednica Općine Sveti Martin na Muri osnovana je 1. prosinca 2011. godine
Od 2020. godine vodi ju direktor David Novinščak, diplomirani ekonomist. S njim smo razgovarali o planovima za razvoj turističkih potencijala, postojećim sadržajima, događanjima na području Svetoga Martina na Muri.
Kako kaže, lijeva obala Mure dosad je bila netaknuti prirodni biser njihove općine te žele postići da posjetiteljima i na toj obali ponude zanimljiv sadržaj, ali uz minimalne zahvate kako bi u što većoj mjeri takva i ostala.
– Na lijevoj obali nećemo nanositi nikakav materijal; napravit ćemo četiri odmorišta od skele u Sv. Martinu na Muri do žabničke skele kao stazu murske mitologije, a svako odmorište predstavljat će jedno mursko mitološko biće, imati klupicu, stol i interpretacijsku tablu s tehnologijom proširene stvarnosti i fotografijama. Osim murske dekle tu će biti i svečari koji su se brinuli za granice i kažnjavali one koji su krivotvorili međe. Prezentiran će biti i lik vodenjaka, gospodara voda, kao i lik žene u bijelom. Radi se o pješačko-biciklističkoj stazi koja bi trebala biti završena do kraja godine, naglašava Novinščak kojega smo upitali i smatra li da je TZO Sv. Martin na Muri dosad opravdao svoje postojanje.
Zajednica opravdana
– Da nema Turističke zajednice, ne znam tko bi se brinuo o manifestacijama koje imamo tijekom cijele godine. Pokušavamo stvoriti sinergiju između lokalnog stanovništva i turista. Tu smo da poboljšamo uvjete boravka turista. Potičemo lokalnu zajednicu da se okrene prema održivosti. Iako smo daleko od masovnog turizma, moramo obraćati pažnju na stanovnike, ističe predsjednik TZ-a i navodi da se OPG-ovima uz njihovu pomoć povećava vidljivost, s obzirom na činjenicu da gotovo svaka njihova manifestacija uključuje i sajam poljoprivrednih proizvoda.
– Brinemo se da svaki naš ugostitelj ima koristi od naših događanja. Obrazujemo vlasnike privatnih smještajnih kapaciteta o načinu i prihvatu gostiju, o vidljivosti… Stojimo na usluzi svakomu lokalnom stanovniku i turistu koji mogu dobiti informacije koje trebaju, ali i turističkim agencijama, školama, grupama koje rado posjećuju naš CZP Mlin na Muri u Žabniku. Mislim da je naše postojanje opravdano. Ako se dotaknemo financijske analize, mi smo jedina turistička zajednica u Međimurju koja je samoodrživa, koja se financira od turističke pristojbe i turističke članarine, naravno, uz podršku Općine, Županije, regionalne i Hrvatske turističke zajednice. To je slučaj, dakako, prvenstveno zahvaljujući Termama Sv. Martin kao generatoru turizma na ovome području – smatra Novinščak.
Pitali smo ga što misli o potencijalnom udruživanju s nekom drugom turističkom zajednicom s lokalnog područja.
– Smatram da je najpametnije za turističke zajednice s područja Međimurske županije da se udružujemo sporazumno, a to smo i učinili. Naime, TZO Sv. Martin na Muri, TZO Štrigova i TZ područja Mura i gorice potpisale su sporazumno udruživanje, a radimo i na zajedničkom projektu obilježavanja Martinja na Međimurskoj vinskoj cesti. Štrigova, primjerice, njeguje vinski turizam, imaju prekrasne turističke proizvode, baš kao i područje Mura i gorice, ali svatko od nas radi na određenim projektima i trenutačno nema potrebe za formalnim udruživanjem. U odnosu na rekordnu 2019. godinu postigli smo rast od šest posto.
Prosječno trajanje boravka turista u destinaciji povećano je na otprilike tri dana, dok strani gosti ostaju između sedam i četrnaest dana. Još uvijek prevladavaju domaći gosti, a od stranaca najviše dolaze Slovenci, Poljaci i Austrijanci. Postoji veliki interes za kupovinom zemljišta i kuća i prenamjenom u turističke objekte, zahvaljujući Termama kao generatoru, ali i Općini te TZO-u Sveti Martin na Muri, zaključuje direktor TZO-a Sv. Martin na Muri.
*Preuzeto iz Lista Međimurje, br. 3627