GRAD PRELOG

PRELOG Zanimljivim predavanjem obilježen Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi

Nastoji se ublažiti bol i podići kvaliteta života bolesnika neizlječivih ili složenih bolesti

Hrvatsko društvo medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije, Povjerenstvo za palijativnu skrb, u suradnji sa kampanjom “Zaustavimo bol” zanimljivom tribinom pod nazivom “Relief Management: Izazovi i rješenja u palijativnoj skrbi” obilježili su Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi. Događanje je održano u prostoru Muzeja Croata insulanus Grada Preloga, u petak 26. listopada.

O palijativnoj skrbi i primarnoj zdravstvenoj zaštiti govorila je Ivana Jambrović Horvat, o primjerima dobre kliničke prakse Zoran Sabljić, o zbrinjavanju pacijenata s terminalnim stadijem u kućnim uvjetima Vesna Hozmec Blažić. O liječenju boli kod palijativnog pacijenta u ambulanti za bol Željka Deban, o liječenju boli u kući nakon hospitalizacije Željka Plantak, a na kraju je o nekoliko primjera govorila i Štefanija Bermanec Pavlic.

Na kraju je održana i kratka radionica o svojstvima i primjeni supkutanog katetera kod palijativnog bolesnika. Ovaj zanimljiv skup i sve okupljene pozdravio je gradonačelnik Ljubomir Kolarek, zatim pomoćnik ravnatelja za sestrinstvo Županijske bolnice Čakovec Ivan Bacinger, koordinatorica palijativne skrbi u čakovečkoj bolnici dr. Selma Pernar, a nazočna je bila i dr. Musić, liječnica u timu palijativne skrbi Međimurske županije.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 1990. godine proglasila je drugu subotu u listopadu Svjetskim danom hospicija i palijativne skrbi. Cilj je podizanje svijesti opće javnosti o dostojanstvu svih onih koji boluju od teških i neizlječivih bolesti. Palijativna skrb je sveobuhvatna – zdravstvena, psihološka, socijalna i duhovna s ciljem pružanja potrebne njege bolesnicima s neizlječivom bolešću. Nastoji se ublažiti bol i podići kvaliteta života bolesnika neizlječivih ili složenih bolesti. Nužan je multidisciplinarni pristup skrbi za bolesnika što podrazumijeva razne stručnjake koji međuovisno i zajednički razvijaju programe i ciljeve liječenja, a obuhvaća tri područja – smirivanje neugodnih simptoma, psihosocijalna potpora bolesniku i njegovoj obitelji te etički problemi vezani uz kraj života.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije