Popularnost serije Nindža kornjače otprije 30-ak godina danas ima izravne posljedice na hrvatski ekosistem
Naime, tada su se crvenouhe kornjače kupovale za kućne ljubimce, a vremenom su se nastanile u prirodi.
Danas u Međimurju uništavaju riblji fond i autohtone međimurske kornjače.
Projekt preseljenja
U tijeku je projekt njihovog preseljenja.
Crvenouhim kornjačama, podrijetlom iz Sjeverne Amerike, u međimurskim rijekama i jezerima nije mjesto.
No upravo su ih tu, još prije nekoliko godina, počeli primjećivati lokalni ribiči. Sada su na njih već navikli, piše HRT.
Međimurski ekolozi iz razgovora sa stanovnicima u blizini mjesta gdje su viđene, došli su do saznanja da američke kornjače ovdje nisu od jučer.
– Prije nekih možda 30 godina na TV se imitirala vrlo popularna serija ‘Nindža kornjače’ i tada je ta vrsta kornjača doživjela svoju popularnost i prodavala se u PET shopovima u veličini kovanice od pet kuna. No nakon nekoliko godina kornjača je narasla, i može poprimiti svoju punu veličinu od 30 centimetara i tada vrlo često postaje problem za držanje. Tada su vlasnici, kako bi ih spasili, puštali u prirodu, kaže Ivana Horvat, stručna suradnica Javne ustanove za zaštitu prirode Međimurske županije.
Otimaju hranu domaćim barskim kornjačama
Pa tu kao puno veće i vrlo agresivne, otimaju hranu i ugrožavaju staništa našim domaćim barskim kornjačama.
– Trenutno je ulovljeno 20-ak kornjača. Neke kroz zamke, sunčališta, a s druge strane neke su nam donirane i od strane vlasnika, kaže Horvat.
Projekt micanja invazivnih crvenouhih kornjača iz prirode Međimurja sa sto tisuća eura pomaže Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, piše HRT.
Međimurski ekolozi otpremit će ih u Prihvatni centar za invazivne strane životinje u Virovitici, gdje će u kontroliranim uvjetima proživjeti ostatak života.