prelog

MUZEJ CROATA INSULANUS Ovog petka ne propustite otvorenje izložbe ‘Kak igramo i tancamo’

Ovog petka, 13. rujna U Muzeju Croata insulanus Grada Preloga s početkom u 19 sati otvorit će se izložba Kak igramo i tancamo (s podnaslovom Svati u (podravskoj) naivi)

Izložba poziva na prisjećanje tradicija koje se vežu uz sklapanje brakova, obreda i običaja prije i nakon ceremonije vjenčanja. Među običajima životnog ciklusa, postupci i radnje koje prate čin sklapanja braka zauzimaju značajno mjesto.

Usmjereni su prije svega na mladi par kojemu se nastoji osigurati zajedništvo i odbiti od njega sve loše namjere i utjecaje. Mladenci su u središtu običaja i oni su istaknute figure gotovo svih postupaka. Ipak, puno bitnog i zanimljivog događa se izvan njihovog vidokruga i obuhvaća raznoliku skupinu sudionika. Kako su izgledale prošnje, zaruke, tko je i kako dogovarao svadbene procedure, kako se častilo i zabavljalo? Sve započinje snobokima i prošnjom djevojke, slijede pripreme hrane, ukrašavanje prostora, prevoženje djevojčinog ruha, a kulminaciju događaja predstavlja samo svadbeno veselje koje se odvija u nekoliko faza: odlazak po mladu, rastanak od roditelja i obitelji, svatovska kolona do crkve i vjenčanje, običaji ulaska mladenke u novu kuću i obitelj, svadbena večera i zdravice, skidanje vijenca i odlazak mladenaca u sobicu.

Svi navedeni običaji i postupci praćeni su pjesmom, svirkom i različitim vrstama plesa: kolom, čardašom, polkom i valcerom. Glazbenu podlogu u pravilu daju lokalni mužikaši koji igraju na cimbalu, guslama i tamburama, a nekada davno i dudama. Gotovo sve od navedenog zabilježili su autori odabrani za ovu izložbu. Bilo da se radi o općenitom prikazu pjesme i plesa u svakodnevnim prilikama, bilo da je riječ o svadbenim svečanostima ili promišljanju simboličnih, pa i magijskih poruka i značenja običaja vezanih uz ples i glazbu – nekad, ali i danas. Neke kompozicije nadrastaju figuraciju u korist ideje, inovacije i društvene kritike.

Sudjeluju: Đurđica BALOG, Nadica BELEC, Snježana BOŽIĆ, Ivan GENERALIĆ, Josip GENERALIĆ, Alen GJEREK, Tomislav GRABAR, Josip GREGURIĆ, Katarina HENC, Stjepan IVANEC, Zlatko KOLAREK, Željko KOLAREK, Željko KOROŠEC, Ivan LACKOVIĆ CROATA, Mirko MARKEŠIĆ, Martin MEHKEK, Bara MUSTAFA, Josip PERADIN, Mara PUŠKARIĆ-PETRAS, Franjo RUŽMAN, Zvonko SIGETIĆ, Pero TOPLJAK, Ljerka TROPŠEK, Josip VEČENAJ.

Izložba je produkt žiriranog odabira radova danas aktivnih (naivnih) umjetnika s područja Podravine i Međimurja. Radove su odabrale kustosice Muzeja grada Koprivnice (Helena Kušenić, Maša, Zamljačanec), Muzeja Grada Preloga (Iva Kožnjak) te stručne suradnice Mihaela Cik i Marija Generalić. Vesna Peršić Kovač odabrala je i pripremila etnografski aspekt izložbe. Odabir tek nekolicine reprezentativnih predmeta iz fundusa Muzeja grada Koprivnice i KUD-a Fran Galović, Peteranec donosi dašak stvarnih prošlih vremena oživljujući tradiciju u suvremenom trenutku. Izložba ostaje otvorena do 4. listopada 2024. godine. Nakon toga slijedi otvorenje u Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama (11. listopada), a početkom 2025. izložba će se predstaviti u Gradskom muzeju Križevci.

Zanimljiva igra riječi u naslovu izložbe otkriva upravo igru kao poveznicu između pjesme i plesa jer u suštini obje aktivnosti stoji upravo igra, odnosno volja i želja za opuštanjem, zabavom i međusobnim povezivanjem – čemu nas ples itekako uči i potiče. Povezivanje, povjerenje i zajedništvo donose rasterećenje i radost. Zato igrajte (se) i tancajte što više i što češće!

Izložba je realizirana uz podršku Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije