ILEGALNE VIKENDICE

NEMIR NA JEZERU KOD GORNJEG KURŠANCA Inspektori nalažu uklanjanje, vikendaši traže sugovornika

Uz jezero Hidroelektrane Čakovec kod Gornjeg Kuršanca još jednom je zavladao nemir

Inspektori u posljednje vrijeme ažurnije obilaze tamošnje ilegalne vikendaške komplekse i izdaju rješenja o uklanjanju! Potvrdili su nam to 21. svibnja u Državnom inspektoratu RH.

– Do današnjeg dana obavljeno je 135 inspekcijskih nadzora na tom području i izdano je 85 rješenja o uklanjanju nezakonito izgrađenih građevina. Za 29 građevina prekinut je postupak izvršenja o uklanjanju jer je korisnik podnio zahtjev za legalizaciju. Ostali inspekcijski postupci su u tijeku – odgovoreno nam je što rade građevinski inspektori. Ljudima se nalaže da sami uklone objekt ili će to biti napravljeno prisilno.

Kako doznajemo, ovo se (za sada) ne odvija uz obale jezera Zrinski koje je u naravi stari tok Drave niti na poluotoku “kod Vrbija”. Zahuktalo se uz lijevu obalu glavnog toka rijeke Drave nasuprot varaždinskoj Areni, oko zapadnog ulaza u Dabrov kanal. Ondje su sakrivene prave, elitne vile. Nerijetko se utvrđuju obale čime se priječi put visokoj vodi u naplavno područje!

Vlasnici mahom dolaze čamcima preko rijeke jer put od mosta uz obalu je prava avantura, stoga niti nisu članovi Udruge Labud koju su naši vikendaši osnovali 1997. godine.

Budno prate

No i u Labudu sve budno prate, strahuju da će i njima pokucati inspektori. Kakvo je stanje na terenu pitali smo Dragutina Posavca iz Strahoninca, predsjednika Labuda. Pošteno kaže:

– Svi smo mi tu ilegalno i od toga nitko ne bježi, zemljište je u vlasništvu države. Mi kao članovi Labuda održavamo okoliš, ceste i prilaze, spašavamo životinje, odvozimo smeće. Čak imamo neslužben registar puteva s imenima i brojeve objekata, da lakše pronađemo lokaciju ako što iskrsne. Gledamo što se događa i strepimo od rušenja. Nije ti svejedno kad ti netko stavi oznaku: “Ukloniti u roku od 15 dana.” Mnogo je tu uloženo. Mi smo za bilo kakav dogovor, ali nemamo sugovornika za smislen razgovor. Rješenje bi moglo biti da nam daju koncesiju uz godišnju naknadu. Prelog je odlično riješio stvari na marini – kaže Posavec.

Danas je u kompleksu nekih 800 objekata! Neki su, poput njega, ondje 30-ak godina. S pravom se stoga pita zašto onda HEP nije reagirao davno, kad je sve počelo…

Pitaju se u Labudu i što je s novim županijskim prostornim planom. Jedni misle da u ladici stoji godinama, drugi smatraju da oni nisu u njemu, ne znaju detalje. Što se tiče novih bespravnih objekata, kažu tek kako Labud niti može što dozvoliti niti zabraniti.

Dodajmo i kako smo ovih dana primili anoniman dopis iz ribičkih krugova. Upozorava se na “nastavak divlje gradnje uz bivši restoran Vrbi i devastaciju sportskih terena te drvoreda”.

– Gotovo uz svaku kućicu postavljen je poljski WC ili su iskopane septičke jame čiji se sadržaj prazni u jezero. Vlasnici su osorni i često nam ne dozvoljavaju pristup do vode te ostavljaju gomile smeća. Inspekcije su zamoljene da interveniraju, ali ništa od toga. Bespravna gradnja eskalirala je u posljednje tri godine – upozorava naš čitatelj.

Kupiš? Prodam!

Obišli smo teren i doista je mnogo novijih objekata južno od Vrbija. Zakolčene su parcele, betoniraju se “sidra”, neki su sagradili drvene objekte, drugi dovukli kamperice, no o ovome nitko ne želi otvoreno pričati. Ekipa iz Labuda potiho kaže kako oni ne žele ulaziti u to tko, na koji način i kako raspolaže tim kompleksom nakon smrti njegova voditelja i vlasnika. Kažu tek da su upravo oni obnovili nogometno igralište i uređuju ga te paze da ostane pristup.

Kako god bilo, činjenica jest da se u cijelom kompleksu naveliko kupuje i prodaje. Oglasi su čak nalijepljeni na tablu na ulazu. Službeno se prodaje kućica ili kamperica, ne i zemljište, no… Pitali smo i politiku što kaže na sve to. Načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak htio bi da se uvede red:

– Željeli bismo da se novim prostornim planom Međimurske županije, jer je naš plan nižeg reda, taj kompleks iz zone “R” kao rekreacija prenamijeni u “T”, za ugostiteljsko-turistički sadržaj. Tako bi se dopustila i druga namjena osim sportova na vodi. Općina ne može prije napraviti urbanistički plan uređenja. Ja nisam za nastavak divlje gradnje, nego da se prostor lijepo koristi. A ne da metar i pol od vode gradi tko želi, sprječava pristup vodnom dobru i ostavlja smeće. Općina trenutno ondje ne može ništa. Ako se izmijeni županijski plan, kao što je Općina tražila 2019., što je tek sad u postupku, HEP bi nam prostor mogao dati na upravljanje – kaže Novak.

Prebacivanje loptice

Upitali smo i Međimursku županiju kakva je njihova vizija te u kojoj im je fazi izmjena prostornog plana. Iz službe za poslove župana Matije Posavca odgovorili su:

– Stav Županije je da se konačno jasno definiraju pravila i da se očituju vlasnici prostora, prije svega HEP te Hrvatske vode, ali i resorno ministarstvo te da Općina Nedelišće izradi plan uređenja urbane sanacije – kažu, pomalo prebacujući lopticu i ne odajući što je s njihovim prostornim planom.

Poručuju i kako bi na poticaj vlasnika prostora i ministarstva svi trebali sjesti zajedno i potražiti rješenja za područje regionalnog parka te građanima pružiti informacije.

– Najlakše je vršiti represiju, a ne sagledati sva potencijalna rješenja u okviru zakonskih propisa kojih sigurno ima – dodaju s pravom.

I tako dalje dok broj bespravnih objekata s 800 ne naraste na 1.200 jer u rušenje nitko doista ne vjeruje. Zemljište je državno, a Zagreb ima važnijeg posla od uređenja međimurske oaze mira koja to često i nije.

*Preuzeto iz Lista Međimurje, br. 3605

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije