EUROPE DIRECT Čakovec član je mreže Europe Direct u Hrvatskoj, koja je dio sveeuropske mreže centara koji približavaju Europu ljudima na terenu i potiču ih da se uključe u rasprave o budućnosti EU-a. Mrežom upravlja Europska komisija
Prvi zajednički skup pravila o obvezama i odgovornostima posrednika na cijelom jedinstvenom tržištu otvorit će nove mogućnosti za prekogranično pružanje digitalnih usluga te istovremeno osigurati visoku razinu zaštite za sve korisnike, neovisno o tome gdje u EU-u žive.
Koji su glavni ciljevi Akta o digitalnim uslugama?
Nova pravila su razmjerna, potiču inovacije, rast i konkurentnost te olakšavaju širenje manjih platformi, MSP-ova i novoosnovanih poduzeća. Zahvaljujući preraspodjeli odgovornosti između korisnika, platformi i javnih tijela u skladu s europskim vrijednostima, u prvi plan dolaze građani. Ciljevi novih pravila su:
- bolja zaštita potrošača i njihovih temeljnih prava na internetu
- uspostava učinkovitog i jasnog okvira za transparentnost i odgovornost internetskih platformi
- poticanje inovacija, rasta i konkurentnosti na jedinstvenom tržištu
Za građane
- Bolja zaštita temeljnih prava
- Veći izbor po nižim cijenama
- Manja izloženost nezakonitom sadržaju
Za pružatelje digitalnih usluga
Pravna sigurnost, usklađivanje pravila
Lakše osnivanje i širenje poduzeća u Europi
Za poslovne korisnike digitalnih usluga
- Veći izbor po nižim cijenama
- Pristup tržištima na razini EU-a putem platformi
- Ravnopravniji uvjeti u odnosu na pružatelje nezakonitog sadržaja
Za društvo općenito
- Veća demokratska kontrola i nadzor sistemskih platformi
- Suzbijanje sistemskih rizika kao što su manipulacije ili dezinformacije
Koji su pružatelji obuhvaćeni?
Akt o digitalnim uslugama uključuje pravila za usluge internetskih posrednika, kojima se milijuni Europljana služe svaki dan. Obveze različitih internetskih aktera usklađene su s njihovom ulogom, veličinom i utjecajem u internetskom ekosustavu.
Posredničke usluge koje nude mrežnu infrastrukturu: pružatelji usluga pristupa internetu, registrari naziva domena, uključujući: usluge smještaja na poslužitelju kao što su oblak i smještaj internetskih stranica, uključujući: internetske platforme koje okupljaju prodavače i potrošače kao što su internetske trgovine, trgovine aplikacijama, platforme ekonomije suradnje i društvene mreže. Vrlo velike internetske platforme osobito su rizične u pogledu širenja nezakonitog sadržaja i štetnih djelovanja za društvo. Za platforme koje koristi više od 10 % od 450 milijuna korisnika u Europi predviđena su posebna pravila.
Svi internetski posrednici koji nude svoje usluge na jedinstvenom tržištu, neovisno o tome imaju li poslovni nastan u EU-u ili izvan njega, morat će poštovati nova pravila. Obveze mikropoduzeća i malih poduzeća bit će razmjerne njihovim kapacitetima i veličini, no morat će osigurati odgovornost. K tomu, čak i ako mikropoduzeća i mala poduzeća znatno rastu, imala bi koristi od ciljanog izuzeća od skupa obveza tijekom prijelaznog razdoblja od 12 mjeseci.
Kakav je učinak novih obveza?
Aktom o digitalnim uslugama znatno se poboljšavaju mehanizmi za uklanjanje nezakonitog sadržaja i učinkovitu zaštitu temeljnih prava korisnika na internetu, uključujući slobodu govora. Osim toga, omogućuje se stroži javni nadzor internetskih platformi, posebice platformi koje koristi više od 10 % stanovništva EU-a.
To konkretno znači:
- mjere za suzbijanje nezakonite robe, usluga i sadržaja na internetu, kao što je mehanizam kojim se korisnicima omogućuje označivanje takvog sadržaja, a platformama suradnja s “provjerenim označivačima”
- nove obveze o sljedivosti poslovnih korisnika u internetskim trgovinama kako bi se olakšala identifikacija prodavača nezakonite robe ili razumni napori internetskih trgovina da nasumično provjere jesu li proizvodi ili usluge označeni kao nezakoniti u bilo kojoj službenoj bazi podataka
- učinkovitu zaštitu korisnika, uključujući mogućnost pritužbe na odluke platforme o moderiranju sadržaja
- zabranu određenih vrsta ciljanih oglasa na internetskim platformama (ako su usmjereni na djecu ili kada upotrebljavaju posebne kategorije osobnih podataka, primjerice podatke o etničkoj pripadnosti, političkim stajalištima, seksualnoj orijentaciji)
- mjere za veću transparentnost internetskih platformi u različitim područjima, među ostalim kad je riječ o algoritmima koji se koriste za preporučivanje
- obveze vrlo velikih platformi da spriječe zlouporabu svojih sustava poduzimanjem mjera koje se temelje na procjeni rizika i neovisnim revizijama njihova upravljanja rizicima
- pristup istraživača ključnim podacima najvećih platformi radi razumijevanja razvoja rizika na internetu
- nadzornu strukturu prikladnu za složenost internetskog prostora: države članice EU-a imat će primarnu ulogu, a podupirat će ih novi Europski odbor za digitalne usluge; kad je riječ o vrlo velikim internetskim platformama, nadzor i provedba od strane Komisije.
Koji su sljedeći koraci?
Kada suzakonodavci EU-a službeno donesu akt, on će se objaviti u Službenom listu Europske unije i stupiti na snagu dvadeset dana nakon objave. Akt o digitalnim uslugama izravno će se primjenjivati u EU-u 15 mjeseci nakon stupanja na snagu ili od 1. siječnja 2024., što god nastupi kasnije. Kad je riječ o vrlo velikim internetskim platformama i vrlo velikim internetskim tražilicama, Akt o digitalnim uslugama primjenjivat će se od ranijeg datuma, odnosno četiri mjeseca nakon što se odredi koje se platforme i tražilice ubrajaju u tu kategoriju.
Više o aktu pronađite ovdje: https://bit.ly/3TaqGOl
EUROPE DIRECT Čakovec član je mreže Europe Direct u Hrvatskoj, koja je dio sveeuropske mreže centara koji približavaju Europu ljudima na terenu i potiču ih da se uključe u rasprave o budućnosti EU-a. Mrežom upravlja Europska komisija.
Informirati se možete putem njihove web stranice (www.europedirect-cakovec.eu), pratiti ih na Facebook-u, Instagramu i Twitteru, te poslati e-mail (info@europedirect-cakovec.eu) ili nazvati na broj telefona 040/374-016.