ŠENKOVEC

MUKE STANARA ULICE AUGUSTA ŠENOE Zatrpava li se otpad zemljom?

Susjedi iz šenkovečke Ulice Augusta Šenoe posljednjih dana svjedoče, kako smatraju, upitnom odlaganju građevinskog otpada uz kanal Lateralac…

Obradovala je građane obnova Ulice Ivana Gorana Kovačića u Čakovcu, no kolika je cijena te radosti i dokle se proteže?, pitaju se zabrinuti susjedi iz šenkovečke Ulice Augusta Šenoe. Posljednjih dana svjedoče, kako smatraju, upitnom odlaganju građevinskog otpada (asfalta) uz kanal Lateralac. 

– To su gromade asfalta preko kojih se navozi šljunak i zemlja čime se podiže nasip. Je li Grad Čakovec kao investitor upoznat s time?, pita javno Franjo Veble i dodaje da nije vidio da je kanal proglašen građevinskom zonom… ulica se samo obnavlja. 

– Otišao sam pogledati na drugu stranu što se radi, kada se pojavio gospodin Ivica Mustač, odgovorna osoba iz Hrvatskih voda, i prilično bahato me pitao tko sam, kojeg sam zvanja? Dodao je da je on mjerodavna osoba te mi zabranio hodati uz kanal, prepričava Veble iskustvo je mu je bilo neugodno.

– Kada smo gospodina Mustača pitali što je sa šumom kraj kanala, uvjeravao nas je da je to livada. Pa pogledajte i recite što vidite? Osim toga, tu je bio znak da je to zaštićeno područje i da su životinje na putu, a sada tih znakova više nema, dodaje stanarka Milica Jakopec. Odlaganje otpadnog asfalta nije jedino što ih brine. Strepe da bi se zbog navoženja moglo omesti otjecanje vode te da će im voda poplaviti dvorišta za obilnijih padavina.

– Bojimo se poplave. Sjećam se da je sve bilo na vodi za Uskrs prije pet godina. Lateralac nam je odmah iza kuća. Sada žele tu napraviti nasip, zabrinut je i stanar ove ulice Ivan Kovač. Dodaje kako je tražeći odgovore i rješenja pozivao mnoge brojeve telefona: od udruga za zaštitu prirode, do raznih odjela u Gradu i Međimurskoj županiji, ali svi su prebacivali lopticu jedni na druge.

– Došao sam do saznanja da u ovoj državi nitko ništa ne radi, ogorčeno konstatira Kovač.

Investitor radova na obnovi Ulice I. G. Kovačića je Grad Čakovec. Odgovaraju nam da je izvođač radova obrt “Tarac građevinarstvo, prijevoz i trgovina” iz Bedekovčine koji – prema ugovoru – mora zbrinuti materijal generiran iskopom i rušenjem. Nadzor svakodnevno obavlja čakovečka tvrtka Nord-ing. 

– Zatražili smo od izvođača da nam dostavi suglasnost za odlaganje neopasnog miješanog zemljanog materijala od iskopa te ostalog otpadnog asfaltnog sloja na prijavljenu lokaciju. Iz nje je vidljivo da je vlasnik zemljišta dao odobrenje za deponiranje neopasnog zemljanog materijala. Sukladno izvidu na terenu, vidljivo je da se radi o neopasnom miješanom zemljanom materijalu, odgovaraju na naš upit iz Grada.

SIGURNI

Iz Hrvatskih voda potvrđuju da se izvode radovi gospodarskog i tehničkog održavanja vodnog dobra koji su sukladni zakonima i pravilnicima. Između ostalog, radovi se izvode i zbog sprječavanja poplava. 

– Javila se potreba za uređenjem servisnih pristupnih puteva radi obrane od poplave. Na desnu stranu servisnog puta lateralnog kanala navozio se materijal III. kategorije, šljunak i zemljani materijal. Zabilježena je veća količina građevnog i komunalnog otpada starijeg porijekla koji se zbrinuo na propisan način. Planirana je sanacija i lijevog servisnog puta, ali na toj strani postoji određeni imovinsko-pravni problem koji se rješava. S aspekta sigurnosti kad je riječ o obrani od poplave, tako uređeni dijelovi vodnih građevina povećat će sigurnost od poplave predmetnog područja, piše u odgovoru Ivice Mustača iz Hrvatskih voda. Dodaje pritom i da je taj dio područja Općine Šenkovec i Grada Čakovca siguran kada je riječ o obrani od poplave s obzirom na to da se uzvodno nalaze hidrotehnički objekti kojima se može preusmjeriti i zadržati poplavne vode, a aktivnosti koje se trenutno odvijaju pridonijet će još većoj sigurnosti, istaknuo je I. Mustač. 

VRIJEDNA SIROVINA

– Asfalt se odvozi i zbrinjava u reciklažnom dvorištu Reciklaže Mišić u Podbrestu, odgovorio nam je Zvonko Jakuš, vlasnik tvrtke Tarac. 

Da se asflat odlaže na reciklažno dvorište potvrdila je i nadzorna tvrtka Nord-ing.

– Postoji pravovaljana dokumentacija, prateći listovi za otpad. Vezano uz navode mještana, moram istaknuti da se radi o vrlo vrijednoj recikliranoj sirovini koja je deponirana u svrhu ponovnog korištenja te sudionici u gradnji nemaju ekonomske koristi protuzakonito ju zbrinjavati, pojašnjava Rok Magdalenić iz Nord-inga.

ALI…

Mještani su u međuvremenu primijetili da se asfalt koji se navozio na kanal, (ipak) iskopava. Kažu da se to počelo događati nakon njihovih pritužbi te nakon našeg izlaska na teren.

* Preuzeto iz lista Međimurje, broj 3.501

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije