Svaki autor njeguje svoj stil po kojem ga se može prepoznati, pa tako pojedinci više koriste pojmove iz mitologije, dok drugi više u križaljke ugrađuju geografske pojmove, kaže naš sugovornik
Rješavanje križaljke tjedna je razbibriga brojnih Međimuraca, čitatelja tjednika Međimurje. Križaljke se rješavaju u čekaonicama, za kuhinjskim stolovima, u vlaku, a u potragu za odgovorima jednako vole krenuti i mladi i stari. Otkrivamo tko stoji iza križaljki u listu Međimurje: Čakovčanin Ivan Čotić (68), umirovljenik i glavni urednik križaljki (i) u našem tjedniku.
Ivan je i predsjednik VAZAK-a, Varaždinskog zagonetaškog kluba, a njegove se križaljke u listu Međimurje objavljuju već 41 godinu. Ukupno ih je dosad izradio više od 800, a kako doznajemo, osim njega na križaljkama radi tim ljudi:
– Na početku godine odradimo sastanak udruge pa podijelimo datume i zadatke. Nastojimo križaljkama popratiti sve važnije događaje iz prošlosti, a između toga ubacujemo aktualnosti s područja Međimurja, ali i svijeta. Križaljke za list Međimurje uz mene izrađuje moja supruga Silva Jagar Čotić, a tu su i Snježana Jagar iz Mihovljana, Milan Đurić i Miroslav Sabolčec iz Nedelišća, Varaždinci Darko Galić, Miljenko Košutar i Stjepan Tumpić, Lepoglavčanin Antun Golubić, Stjepan Vrbanec iz Ivanca te Miroslav Nazansky i Mladen Marko Bašić iz Zagreba. Timu će se uskoro pridružiti i poznata varaždinska glumica Ljiljana Bogojević pa će nas biti 13, ističe Ivan.
Svaki autor njeguje svoj stil po kojem ga se može prepoznati, pa tako pojedinci više koriste pojmove iz mitologije, dok drugi više u križaljke ugrađuju geografske pojmove.
IZRADA
Postupak izrade križaljke za sve je isti, otkriva nam Ivan te nas uvodi u svijet zagonetaštva:
– Na početku se izabere fotografija pa postavi u standardni format koji ima 21 polje po širini i 20 polja po visini. Nakon toga se upisuju tematski pojmovi (rješenja) i tek tada se kreće raditi križaljka. Postoje i pravila, mora se paziti da se pojmovi ne ponavljaju, poželjno je raditi s imenicama, glagolima i sintagmama, a izbjegavaju se i teško poznati pojmovi poput, primjerice, naziva manjih rijeka u nekim udaljenim krajevima. Najteže je popuniti kutove križaljke jer se izbjegava da su kutu pojmovi od jednog ili dva slova, a kvalitetnu križaljku možete prepoznati i po tome što nema crnih polja, doznajemo od našeg sugovornika.
Tajna za rješavanje križaljki je jednostavna, kako Čotić otkriva, prvo treba odgonetnuti poznate pojmove i kratke riječi, a nakon toga se možemo pozabaviti onim nepoznatim.
Većina naših zagonetača uz križaljke izrađuje i rebuse te razne vrste premetaljke, a sudjeluju i na enigmatskim natjecanjima.
– Uz VAZAK koji je prošle godine proslavio 50. rođendan, u Hrvatskoj djeluje još samo nekoliko udruga tog tipa. Krovna organizacija je Hrvatski odgonetački savez i on organizira natjecanja SOZAH (Skup odgonetača i zagonetača Hrvatske), a osim udruga u natjecanjima sudjeluju i ekipe popularnih enigmatskih časopisa, priča Čotić.
POTRAGA ZA SKRIVENIM
Profil ljudi koji se bave zagonetaštvom je raznolik, od prodavača na benzinskoj postaji do odvjetnika, međutim sve više je među njima umirovljenika pa u VAZAK-uz planiraju organizirati i neke akcije za privlačenje novih, mlađih autora. Pritom je bitno dobro poznavati gramatiku, pravopis i opću kulturu, ali i imati dovoljno slobodnog vremena za ovaj hobi. Vrhunski majstori križaljku će izraditi za nekoliko sati, međutim, neke križaljke se osmišljavaju i po nekoliko dana.
– Križaljke svoje korijene vuku iz starogrčkih igara riječima, a danas prelaze i u digitalni svijet pa imamo sve više igrica za mobitele u kojima se na neki način odgonetavaju riječi. Međutim, u igrama se koriste algoritmi koji uvijek nude ista rješenja dok se kod izrade križaljki na “staromodan” način za istu temu može izraditi više različitih križaljki, otkriva nam Ivan.
Križaljke su pritom i dobra vježba za mozak, za pamćenje, a kako i sam Čotić ističe, ispunjavaju ljudski poriv za otkrivanjem nepoznatog i skrivenog.
– Križaljkama možemo popratiti pa i promovirati aktualnosti, pa pozivam sve manje klubove i udruge s područja Međimurja kada ostvare neke uspjehe da nam jave u VAZAK, izradit ćemo križaljku i sakriti ih u traženim pojmovima, ističe za kraj Čotić.
* Preuzeto iz lista Međimurje, broj 3.497