ČAKOVEČKA TRŽNICA

ČAKOM ODUSTAO OD UDARA NA PRODAVAČE ‘Placarina’ ipak neće poskupjeti!

Čakom i Grad Čakovec odlučili su i dalje tražiti odgovarajući model

– Cijena klupe porast će na 200 kuna na mjesec, tj. sa 600 na 800 kuna. Neću moći to plaćati. Dosad sam plaćala 1.200 kuna i više od toga ne mogu. Ne znam što će biti dalje, ako podignu cijenu placarine. Razgovarali smo da dignemo cijenu grincajga s pet na deset kuna, ali pitam vas, tko će to platiti, očajna je bila Terezija Zadravec iz Novog Sela Rok kad je čula vijest o mogućem poskupljenju placarine na čakovečkoj tržnici. 

Kaže da razloga za to nema, a ni uvjeti nisu bajni, iako je tržnica nova, pa upozorava na uske prolaze. Nedaleko Terezije prodaje Bruna Horvat iz Palinovca koja isto tako nije krila nezadovoljstvo najavljenim poskupljenjem.

– Rekli su nam da su plin i struja poskupili 500 posto. Mi tu ne koristimo ni jedno ni drugo. Nažalost, imam jako malu mirovinu i moram izlaziti na tržnicu. Imam 71 godinu, teško mi je, ali ovo je stvarno previše, kaže B. Horvat koja ima jednu klupu duljine dva metra, što nisu ni dva četvorna metra, ističe. 

Bruna Horvat napominje i da je čakovečka najskuplja tržnica u Hrvatskoj, skuplja od svake zagrebačke. Čakovečka tržnica jedino je mjesto na kojem svoje proizvode prodaje i Željko Herman iz Strelca. Negoduje zbog mogućeg poskupljenja no, nema drugog izbora nego platiti, bude li trebalo.

– To je 800 kuna plus još 1.000 kuna za parkiranje! Treba to zaraditi plus za sve ostale troškove. Baš sada bi nam trebalo ići na ruku. Kad bi vodeća struktura, osim kada su izbori, došla tu i vidjela da na placu nema ljudi, ne vjerujem da bi išli poskupljenje. Ne vidim razloga poskupljenju jer nemamo uvijek vodu, nema hlađenja, nema grijanja, ni glazbu nam ne žele pustiti. Što da sada radim? Povadim van te voćke i velim na socijalnom da nemam što jesti?, pita se Herman skrećući pritom pozornost i na druge probleme, nefunkcionalnost tržnice nakon obnove i sve manje prodavača i kupaca. 

ŠTO KAŽU UPRAVITELJI?

Čakovečkom tržnicom upravlja Gradsko komunalno poduzeće Čakom, a na pitanje zašto poskupljenje cijene upravo sada odgovaraju da su to predložili zato što prihodi osnovne djelatnosti tržnice na malo ne pokrivaju troškove te djelatnosti. Dodaju da treba uzeti u obzir i troškove uređenja nove tržnice, održavanja, poskupljenja cijene energenata, ali i pad prihoda. Na prihode je utjecao i broj klupa koji je rekonstrukcijom smanjen sa 150 na 88. No, nakon reakcija prodavača, u Čakomu su razmislili i – ipak neće podići cijene placarine, već će pokušati naći bolji model. 

– Osluškujući reakcije prodavača na tržnici, u svjetlu mogućeg poskupljenja cijene klupa Čakom i Grad Čakovec odlučili su i dalje tražiti odgovarajući model plaćanja cijene za klupu te je zasad, u dogovoru s Gradom, odgođena primjena novog cjenika tržnice, otkrila je rukovoditeljica nabave i upravljanja objektima Čakoma Nikolina Jelaš Varga. 

Iz Čakoma dodaju da se svaka tržnica sa svojim modelom naplate tržne naknade treba prilagoditi navikama svojih prodavača, pa će tako i Čakom pokušati naći model naplate tržne naknade koji će biti prihvatljiv većem dijelu prodavača. Nastojat će pronaći zajednički jezik i prilagoditi se zahtjevima i potrebama prodavača. Na tvrdnje da je čakovečki plac najskuplji u Hrvatskoj, direktor Čakoma Ivica Perhoč odgovara da su usporedbe vrlo nezahvalne zbog različitih modela naplate.

– Sve tržnice ne rade svaki dan, pa naravno da ne može biti ista cijena klupa kada tržnica radi samo dva dana u tjednu, npr. u Prelogu i Ludbregu i kada radi šest dana u tjednu, kao što je slučaj u Čakovcu. Neke tržnice imaju model da se plaća godišnja naknada ili mjesečna rezervacija pa se još plaća naknada po danu dolaska pa još dodatno naknada za električnu energiju i za vage, pojašnjava Perhoč. 

Što se tiče zaštite od kiše, klupe s južne strane već su uvukli prema unutra koliko je bilo moguće, a za zaštitu s bočnih strana se u suradnji s Gradom traži najbolje rješenje. Širina prolaza koja je za neke prodavače preuska (radi manipuliranja s robom), određena je projektom rekonstrukcije tržnice, dodaje u objašnjenju N. Jelaš Varga. 

* Preuzeto iz lista Međimurje, broj 3.488

Preporučeno
Najnovije