ČAKOVEČKI 'AKTUALAC'

ISPLATE CENTRA ZA KULTURU Zašto zaposlenici istovremeno primaju i autorske honorare?

Ravnatelj Romano Bogdan pojašnjava da se autorski ugovori isplaćuju zaposlenicima za poslove koji nisu navedeni u sistematizaciji njihovog radnog mjesta

Još na prošloj sjednici Gradskog vijeća Čakovca HNS-ova vijećnica Karolina Juzbašić pokrenula je pitanje autorskih honorara koje je isplatio Centar za kulturu Čakovec, a iznos kojih se u nepune tri godine popeo do 1,4 milijuna kuna. U startu detalji o tim iznosima nisu bili dostupni, zbog GDPR-a odnosno Opće uredbe o zaštiti podataka, no na traženje vijećnice Juzbašić stigli su i konkretno raspisani podaci na koje se odlučila osvrnuti na aktualnom satu današnje sjednice čakovečkog Gradskog vijeća.

– U opisu isplaćenih iznosa vidimo da neki zaposlenici Centra, kao i članovi Upravnog vijeća, istovremeno dobivaju i isplate kroz autorske honorare i ugovore o povremenom radu. Postoje li pravilnici i akti koji reguliraju takve odnose? Također, primjećujem i nesrazmjer u isplatama istih aktivnosti, pa se za režiju isplaćuje od 4 do 25 tisuća kuna, a vidljivo je i da je glavnina aktivnosti usmjerena na Kazališnu družinu Pinklec na kojoj je i najveća vidljivost, a gdje su sve druge aktivnosti Centra?, pitala je vijećnica Karolina Juzbašić.

Iako je njezino izlaganje bilo, kazala je, tek komentar, na sjednici prisutan i ravnatelj Centra za kulturu Romano Bogdan odlučio je razjasniti nejasno.

– Kad se lista s iznosima ovako gleda, doista izgleda čudno, ali svi honorari koji su isplaćeni našim djelatnicima odnose se na poslove koji nisu navedeni u njihovoj sistematizaciji radnog mjesta, to su bili autorski umjetnički poslovi. Honorari KD Pinklec, koja je tu apostrofirana, većinom se isplaćuju iz sredstava Ministarstva kulture, a svi honorari, od scenografije i rasvjete nadalje, bili su svake godine na Gradskome vijeću, transparentno se vide u financijskim izvještajima i svi su prošli već ne znam koliko državnih revizija i na njih nije bilo primjedbi, istaknuo je Romano Bogdan, pojasnivši i da honorar za režiju koju odradi osoba koja nema status redatelja iznosi 4 tisuće kuna (odnosi se na Dječje gradsko kazalište), dok za profesionalca cehovsku tarifu za režiju dječje predstave određuje Hrvatsko društvo dramskih umjetnika i ona iznosi 25 tisuća kuna.

Karolina Juzbašić ipak je ustrajala u tvrdnji da bi morali postojati pravilnici kojima bi se to reguliralo, kao što se i u drugim tvrtkama i ustanovama ne može biti istovremeno zaposlen i primati autorske honorare. U protivnom, kazala je Juzbašić, otvara se prostor za sumnju u nepravilnosti i učinkovitost poslovanja ustanove, a moglo bi se govoriti i o sukobu interesa.

FOKUS: ŠOKIRANI SMO

Na temu Centra za kulturu raspravi je doprinio i Boris Bistrović, koji je istaknuo da su vijećnici stranke Fokus šokirani stanjem u CZK.

– Šokirani smo načinom poslovanja, isplatama honorara i sustavnim zanemarivanjem svih djelatnosti osim Kazališne družine Pinklec, grubog kršenja statuta, krajnje suspektnih isplata osobama povezanim s nadzornim tijelima institucije, odbijanjem komercijalizacije postojeće infrastrukture uz obrazloženje da će Centar biti brana estradizaciji kulture. Stava smo da bilo koja institucija i tvrtka i ustanova u vlasništvu grada ne bi smjela odbijati obavljati komercijalnu djelatnost, već naprotiv, pokušati što više prihoda ostvariti putem tržišnog poslovanja i povlačenjem sredstava iz fondova i ministarstava, kazao je Bistrović, poručivši znakovito na kraju – i za minornije nepravilnosti podnose se ostavke!

Preporučeno
Najnovije