Upravo je Franjo Tuđman, uz hrvatske branitelje, najzaslužniji što je Hrvatska danas neovisna, demokratska i međunarodno priznata država
U subotu, 15. siječnja, u Murskom Središću obilježena je velika 30. obljetnica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Dana 15. siječnja 1992. godine sve zemlje članice tadašnje Europske zajednice (EZ) priznale su Republiku Hrvatsku kao suverenu i samostalnu državu: Irska, Belgija, Danska, Francuska, Grčka, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Španjolska i Ujedinjena Kraljevina.
Ovim državama istoga dana istom odlukom pridružile su se Austrija, Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Poljska i Švicarska. Istog je datuma godine 1998. ostvarena i mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja, čime je završen proces ostvarenja teritorijalne cjelovitosti, također diplomatskim putem, što je sačuvalo brojne živote. Dan međunarodnog priznanja i Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja obilježeni su polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod biste prvog hrvatskog predsjednika, Franje Tuđmana, koja se nalazi kod spomenika hrvatskim braniteljima. Upravo je Franjo Tuđman, uz hrvatske branitelje, najzaslužniji što je Hrvatska danas neovisna, demokratska i međunarodno priznata država. Osim što je kao vrhovni zapovjednik vojske bio najodgovorniji za obranu Hrvatske u vrlo teškim uvjetima, Franjo Tuđman je kao vješti strateg diplomatskim putevima osigurao i međunarodno priznanje. U manje od godinu dana diplomatskim je naporima u potpunosti promijenio stav svjetske javnosti i države su jedna za drugom počele priznavati Republiku Hrvatsku.
Time je okončan proces nacionalne integracije i realizirana je težnja za samostalnošću koja se aktivno ističe još od 19. stoljeća. Bila je to u neku ruku i njegova životna misija, pa je upravo i njegova bista najprimjerenije mjesto za obilježavanje prva tri desetljeća. Treba spomenuti i da je taj proces ostvaren u tadašnjoj Vladi demokratskog jedinstva koja je okupljala aktere svih političkih usmjerenja, čime je hrvatska politička scena pokazala da je jedinstvena u težnji za neovisnošću, samostalnošću, demokratskom ustroju društva i konačno – težnji za međunarodnim priznanjem.
Ispred Grada Mursko Središće, vijenac su položili i svijeće
zapalili gradonačelnik Dražen Srpak, predsjednik
Gradskog vijeća Miljenko Cmrečak, zamjenik
gradonačelnika Kristijan Antolović, zamjenik
predsjednika Gradskog vijeća Dragutin Stojko,
članovi Rudarskog zbora Mursko Središće i pripadnici UDVDR-a
Mursko Središće.