GODINAMA DAJU DRŽAVNE PRVAKE

SPORTSKA UDRUGA SLIJEPIH ‘ZRINSKI’ Pikado je naš jedini izlaz u sportski svijet

Za nas je pikado mogućnost da možemo biti dio nekog sporta, jednog tima, kaže Danijel Sabol

Skromni i neopterećeni rezultatima, članovi Sportske udruge slijepih ‘Zrinski’ iz Čakovca s ogromnim žarom govore o svom sportu – pikadu. Da se radi o pravoj ljubavi svjedoči veselje s kojim se okupljaju svake srijede od 15 do 19 sati u prostorima Udruge slijepih Međimurske županije u Čakovcu, ali i vikendima kada sudjeluju u natjecanju slijepih 1. lige Hrvatskog športskog saveza slijepih – HŠSS ili turnirima diljem Hrvatske.

– Iako smo svjesni da nismo u rangu kao ostali sportaši ili sportovi, pikado je jedini sport u koji se možemo uključiti. Na taj način se maknemo od svega, a ni predrasuda nema jer se krećemo u krugu svojih ljudi, u sigurnoj smo zoni osoba koje baš kao i mi imaju poteškoća s vidom – objašnjava državni seniorski prvak Danijel Sabol (41).

Svoju zadnju titulu izborio je na nedavnom 16. Pojedinačnom državnom prvenstvu u elektroničkom pikadu za slijepe i slabovidne osobe u Premanturi kod Pule i to u konkurenciji 70 natjecatelja. Pribislavčanin ne krije da uvijek dolazi na natjecanje s ciljem da bude najbolji:

– Jako se koncentriram na svoje rezultate, ne razmišljam o drugima, njihovim uvjetima rada i treniranja, važno mi je da igram slobodno. Ako se pritom dogodi pobjeda ili uzimanje titule, nitko sretniji od mene. Ono što je ključno kod pikada za mene je mogućnost da možemo biti dio nekog natjecanja, da smo uključeni – naglašava Danijel koji je od malih nogu volio sport i živio u sportskom duhu kao i danas.

– Prvi puta sam igrao pikado kao dijete i to nakon što sam sam improvizirao metu na drvenim vratima. Imao sam tad oko 10 godina, pa možemo reći da je moja ljubav prema pikadu duga – prisjeća se i dodaje kako je nakon toga koristio svaku priliku da s nekim zaigra pikado na jedinom mjestu gdje mu je bio dostupan – u kafiću.

Kao slabovidnoj osobi, prvih mu je nekoliko godina izazov u igri predstavljalo pozicionirati vrijednosti bacanja i zapamtiti brojeve, no danas zna metu napamet i jedino što ga prati je nervoza hoće li uspjeti pogoditi neki manji broj kada je blizu izlaza, točnije pobjedi. Njegovi kolege u sportskoj udruzi rado se prisjećaju Danijelovog dolaska u ekipu i prvih igara u ligi, ali i na državnom natjecanju.

– On je došao na prvo pojedinačno natjecanje i odmah pomeo konkurenciju, kažu.

Udruga, inače dobitnik Priznanja za posebne rezultate u 2019. Zajednice sportskih udruga grada Čakovca, trenutno broji desetak aktivnih članova, od kojih su najaktivniji igrači pikada: Nenad Štrek, ujedno i predsjednik, zatim Danijel Sabol, Ivan Cilar, Dragutin Andrašec i Stjepan Šoltić.

– Svi znaju da kao dešnjak najčešće ciljam lijevu stranu mete, brojeve 11 i 14, a kada mi netko rezultatski pobjegne, onda pokušavam s ciljanjem broja 19. Moja taktika je biti što mirniji, opušteniji i precizniji, a u pikadu jako puno odlučuje sreća, pogotovo za nas slijepe i slabovidne.

Sreće u igri očito ne nedostaje međimurskim pikadistima koji su u Puli uzeli prvo, ali i drugo mjesto. Naime, u državnom finalu igrao se lokalni derbi, jer se Danijel nadmetao protiv predsjednika udruge Štreka.

Sport je u međimurskoj udruzi slijepih bio prisutan i od dana osnutka, a valja napomenuti da udruga u 2021. slavi uspješnih 70 godina rada i djelovanja.

ŽAR

– Uživamo u napetosti i žaru natjecanja, sretni smo jer svi imamo volje i želimo igrati, zaista uživamo – kažu čakovečki sportaši Zrinskog.

Kao primjer da se prepreke ruše samo voljom, radom i trudom, a u ovom slučaju i rezultatima, dokazuju od dana osnivanja. Iz godine u godinu netko od međimurskih predstavnika zauzima jedno od prvih pet mjesta u državi. Tako je Štrek bio državni viceprvak 2016., Sabol prvak 2017., zatim Štrek godinu kasnije ponovo srebrni, 2019. je Andrašec osvojio broncu, u 2020. godini Štrek je bio 4. u državi, dok se ove godine mogu pohvaliti sa zlatom Sabola i srebrom Štreka. Uz to, zadnjih nekoliko godina osvajali su i ekipno srebro i broncu na državnoj razini, a svojim djelovanjem i neprestanim entuzijazmom svakodnevno ulažu u razvoj sporta kojim se bave.

Udruga ipak ne uživa podršku zajednice koliko bi trebala. Unatoč činjenici da okupljaju više od 200 članova, u sportskoj udruzi nema pomlatka, što dovodi opstanak jedne uspješne ekipe u pitanje. Neizmjerno su zahvalni Međimurskoj županiji i Gradu Čakovcu koji financijski podržavaju njihov rad, no sredstava ipak nedostaje. Stoga pozivaju zainteresirane donatore i ljude dobre volje da im pomognu – bilo financijskom donacijom ili donacijom pikado opreme.

* Preuzeto iz Lista Međimurje, broj 3473

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije