Knjigu 'Čarobnjak Pufić – u Izgubljenoj šumi', koja je ovih dana izašla iz tiska, osmislila je i nacrtala grupa malih autora iz raznih krajeva Hrvatske, a među njima i dvije Međimurke – Rea Nađ i Mia Kelkedi
Jednog dana, putem Magičnog Ogledala, Čarobnjaku Pufiću javila se njegova prijateljica Sova iz Izgubljene šume i zatražila ga je da dođe u posjet i pomogne šumskim stanovnicima koje su snašle mnoge nevolje.
Tako je započela Pufićeva pustolovina ispisana na stranicama knjige ‘Čarobnjak Pufić – u Izgubljenoj šumi’, a zgode ove čarobne gljivice osmislila je i nacrtala grupa malih autora, među njima i dvije Međimurke – osmogodišnja Rea Nađ iz Vularije i petogodišnja Mia Kelkedi iz Gardinovca. Sve je priče u knjigu o Čarobnjaku Pufiću objedinio psiholog i terapeut Mauro Lacovich iz Rijeke, koji trenutno živi i radi u Irskoj.
Kako Mauro i inače piše terapeutske knjige za djecu, na ideju ovakve priče u kojoj djeca sama smišljaju probleme, ali i njihova rješenja, došao je nakon što je na jednom buvljaku pronašao staru slikovnicu tog tipa.
U jednoj od čitalačkih grupa na društvenim mrežama objavio je svoj prijedlog i poziv roditeljima i djeci da se uključe, a strastvene čitateljice, Reinu mamu Ivanku i Mijinu mamu Kristinu, nije trebalo puno nagovarati.
– U početku se javilo dosta ljudi, ali su s vremenom otpadali i na kraju je ostalo nas šest roditelja s djecom. Sve smo dalje dogovarali i realizirali putem grupnog chata i bio je to čisti brainstorming, ideje su samo frcale. Jedni su crtali, drugi su dodavali priče i doista je to naša knjiga, svi su kao autori jednakovrijedni i nitko za nju nije više niti manje zaslužan, govori mama Ivanka. Rea je tako, između ostalog, Pufiću nadjenula i ime, jer ju je podsjetio na sljezov kolačić, a ozljeda njezinog mlađeg brata Noe nadahnula ju je i za priču o vjeverici koja je ogrebala gornju i donju šapu.
– Tako ozlijeđena nije više mogla skupljati žireve, pa joj je Pufić napravio čarobno stablo s dupljom pri dnu u koju žirevi sami padaju, pojašnjava Rea.
Osim vjeverice s ogrebanim šapama, djeca su osmislila čitav niz živopisnih likova, poput gladnog vuka, pužića kojeg su svi gazili jer je imao neprimjetnu kućicu ili žirafe sa zapetljanim vratom.
Iako rješenja stižu potezom čarobnog štapića, priča je terapeutska jer do tih rješenja djeca stižu sama.
– Baš kao što profesor Baltazar ne riješi problem samo pokretanjem svojeg stroja, već prije razmišlja, tako i sa čarolijom treba najprije – razmišljati. A ova nas priča uči upravo tome, da razmišljamo i da budemo kreativni. Tad nam nije potreban čarobni štapić jer neku situaciju možemo vidjeti na drugačiji način, pojasnio je Mauro Lacovich narav knjige koja obuhvaća razne teme, poput maltretiranja, plašenja ili ekologije.
Knjiga je ovih dana izašla iz tiska, te se već može naručiti putem internetske prodaje, a male autorice svoje primjerke nestrpljivo čekaju pokazati u vrtiću i školi.
– Mi roditelji možda smo još i više uzbuđeni i ponosni nego one, jer možda ni ne shvaćaju koliko je to za njih velika stvar, govori mama Kristina.
Osim Ree i Mije, te Maura, u nastanku Čarobnjaka Pufića sudjelovali su još i Greta Kleva, Laura Krajina, Nikola Krajina, Elena Kršek-Belančić, Mateo Kršek Belančić, Emilija Marijanović, Lea Pavić i Sebastijan Pavić.