Od ukupno 11 specijaliziranih hladnjača za skladištenje krumpira u Belici, danas je u prvoj, tvrtke Belpak, svečano prerezana vrpca, dok se u susjednoj Agrobeli radovi još privode kraju
Za četiri obitelji udružene u Belpak, ukupno sedam OPG-ova u Agrobeli, te niz drugih beličkih proizvođača krumpira koji su krenuli u izgradnju ovih hladnjača, bilo udruženo ili samostalno, one znače spas proizvodnje i jamstvo da će ovu kulturu u Belici proizvoditi i neka buduća pokoljenja.
Naime, otkako je u Europskoj uniji zabranjeno korištenje klorprofama kao zaštite od klijanja u skladištu, naši su se proizvođači našli u velikom problemu.
Stoga je Ministarstvo poljoprivrede putem natječaja iz Programa ruralnog razvoja na raspolaganje stavilo 115 milijuna kako bi se sufinancirala izgradnja ovih specijaliziranih hladnjača. – Projekt nas je stajao oko 15 milijuna kuna, a polovinu iznosa osigurala je Europska unija. Zahvaljujemo se Ministarstvu što što su bili fer, korektni i što su brzo reagirali, tako da smo u dvije godine došli od problema do skladišta, može se reći da je to bilo gotovo ‘blic’ rješenje, istaknuo je Damir Mesarić ispred tvrtke Agrobela i kao predsjednik Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira.
Za oko dva tjedna radovi bi trebali biti gotovi, te će se krumpir početi skladištiti u novoj hladnjači s četiri komore i ukupnog kapaciteta oko 3.600 tona, u kojoj će kvalitetu ulaznog i izlaznog krumpira kontrolirati mladi magistar inženjer agronomije Petar Glumac. U susjednom Belpaku, kojem je kapacitet 1.400 tona krumpira, vrpcu su već danas prerezali direktor Danijel Premuš, zamjenica načelnika Općine Belice Marija Prekupec, zastupnica u Europskome parlamentu Sunčana Glavak i državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Zdravko Tušek.
– Djelujemo već 15-tak godina nakon udruživanja petero proizvođača radi lakšeg i učinkovitijeg plasmana krumpira na tržište. Našu hladnjaču završili smo nakon gotovo dvije godine planiranja i šest mjeseci izgradnje, a od ukupno uloženih 11.5 milijuna kuna, čak 7.5 milijuna kuna potpora je Europske unije. Time nam je pružena mogućnost da na tržištu budemo prisutni cijele godine, što pozitivno utječe na naše dohotke, naglasio je direktor Premuš. Marija Prekupec je naglasila kako Općina Belica uvijek svojim mještanima izlazi ususret, pa je tako i lani, u jeku pandemije, krenula u izmjene prostornog plana i stavila se na raspolaganje poljoprivrednicima kod ishođenja građevinskih dozvola, elektrifikacije, izgradnje vodovodne mreže i pristupnih cesta.
Državni tajnik Zdravko Tušek pohvalio je beličke proizvođače na energičnosti i složnosti i što su prepoznali priliku da udruživanjem snažnije pristupaju tržištu.
Na području Belice bit će 11 ovakvih hladnjača koje su sufinancirana europskim sredstvima, u Hrvatskoj ukupno 33.
Naposljetku, na dobitku će biti krajnji potrošači, jer će do njih stizati puno kvalitetnija i zdravstveno ispravnija roba. S naših polja, a naglasimo na kraju da se u Međimurju proizvodi 60 posto ukupnog konzumnog krumpira u Hrvatskoj, od toga samo u Belici 40 posto.