Ponukana bogatstvom i raznolikošću suvenira koji predstavljaju Split, Dalmaciju, pa i Zagreb, Čakovčanka Marta Horvat odlučila je i međimursku tradiciju predstaviti na nov i suvremen način. Zaogrnula ju je u narodnu nošnju i tako je nastala 'Muna' koja, zasad, krasi limene lončeke i prekrasne marame
Diplomirana povjesničarka umjetnosti i galicistica, zaposlena u dvjema srednjim školama u Čakovcu i povremena vanjska suradnica kustosica i moderatorica izložbi, Marta Horvat, u umjetnost je zaljubljena od malih nogu.
Kad je u srednjoj školi razmišljala o svojoj budućnosti, sve su opcije bile vezane za umjetnost, od dizajna do restauracije. No, kao gimnazijalki s manje iskustva u ‘praktičnom’ likovnom izričaju, odluka je ipak pala na povijest umjetnosti. Ipak, same ideje krenula je razvijati još tijekom studija, a ‘Muna’ je prva zamisao s kojom se ohrabrila javno predstaviti.
O njoj je, kaže, počela promišljati još tijekom stručnog osposobljavanja koje je odradila u Galeriji umjetnina u Splitu, primijetivši da Dalmacija obiluje zanimljivim suvenirima, osobito onima koji bi tradicijske i etno motive zaogrnuli u suvremeno ruho.
– Međimurju to nedostaje, iako imamo autohtonih suvenira. Ali, licitari ne predstavljaju samo Međimurje, a kad bih odlazila u Split, uvijek bih radije odnijela našu domaću hranu, najčešće koščično ulje ili hajdinsku kašu. I zato sam htjela osmisliti nešto vezano za Čakovec i Međimurje što bi moglo biti suvenir i poklon koji predstavlja naš kraj, ali istovremeno biti u svakodnevnoj upotrebi, pojašnjava Marta. Svoju je ‘Munu’ stoga obukla u međimursku narodnu nošnju, a život joj je prema Martinoj zamisli udahnula mlada međimurska umjetnica Lucija Berdin. Zasad ‘Muna’ krasi limene lončeke i marame, toliko simpatične da ih se može nositi bez obzira na to što su zamišljene kao suvenir.
– Tek sam pustila probni balon, pokazala sam ih užem krugu ljudi i reakcije su me jako iznenadile! Nakon objave na društvenim mrežama javili su mi se prijatelji s kojima se nisam čula još od studija, koji nisu iz Međimurja i pitali gdje se ‘Muna’ može nabaviti, a odnijela sam ih i u Split gdje su se moje kolegice iz struke iskreno oduševile. To me jako razveselilo, lijep je poticaj i pokazatelj da sam na dobrome putu, pojašnjava Munina autorica. I neće stati samo na Muni, jer se u tvornici ideja ove povjesničarke umjetnosti već kuhaju nove zamisli, no, o njima će, kaže, kad za to dođe vrijeme.
Za početak, pustit će da ‘Muna’ probije led.