Na izvanrednoj konferenciji za novinare Policijske uprave međimurske izneseni su detalji o jučerašnjoj pucnjavi u romskom naselju Parag u kojoj je smrtno stradala jedna osoba
Medijima su se obratili načelnik Policijske uprave međimurske Ivan Sokač, voditelj Odjela za obradu kriminaliteta u Službi kriminalističke policije Zlatko Baranašić te savjetnik ministra MUP-a Vladimir Faber koji je upućen na rad u Međimursku županiju upravo zbog složenog sigurnosnog stanja.
Policija je dojavu dobila jučer u 20:54 sati, zbog tučnjave, i tad su se u pozadini čuli rafalni pucnjevi, te su na mjesto događaja upućeni službenici PU međimurske, potom i interventne jedinice iz Međimurja i susjedne PU varaždinske, te naposljetku i Antiterorističke jedinice Lučko.
Povod pucnjave je, kazao je načelnik Sokač, bila netrpeljivost dvaju obitelji. Najprije je izbila tučnjava, uslijedila je pucnjava iz vatrenog oružja u zrak, a potom i prema grupi ljudi. Ukupno šest osoba zadobilo je prostrijelne rane, jedna je preminula, a jedna je ozlijeđena u tučnjavi, kazao je načelnik Sokač.
Sam počinitelj se zajedno s još dvije osobe udaljio s mjesta događaja, krenuli su u smjeru Nedelišća, ali su brzo locirani i uhićeni, te je pretragom terena naknadno pronađeno i oružje iz kojeg je pucano. Uhićenju se nisu opirali, a tijekom današnjeg dana trebali bi biti privedeni pritvorskom nadzorniku. Dvije su osobe (1994. i 1999. godište) prethodno poznate policiji, zbog više raznih kaznenih djela, od imovinskih delikata do prijetnji, dok je treća osoba maloljetna te se ti podaci ne mogu iznositi u javnost.
– Ne bježimo od toga da je stanje u romskim naseljima složeno i teško. Unazad mjesec dana, od 15. srpnja, samo smo u Paragu intervenirali u 41 slučaju, a dojava je puno više, istaknuo je načelnik PU međimurske Ivan Sokač.
Vladimir Faber osvrnuo se na izjave saborskog zastupnika Veljka Kajtazija da je policiju upozoravao da u naselju ima oružja, odgovorivši da se radi o najobičnijem politikanstvu i izbjegavanju vlastite suodgovornosti.
– To tvrdim kao policajac s 35 godina staža, reći da u naselju ima oružja, što to znači? Ima ga i u drugim naseljima, ima i trgovine ljudima, i zlostavljanja djece i obiteljskog nasilja, puno kamatarenja i lihvarskih ugovora, svaki dan narušavanja javnog reda i mira. Ova je policijska uprava u zadnjih pet godina oduzela 37 komada oružja, pušaka, automatskih i poluatomatskih pušaka, puškomitraljeza i ostalog oružja. To je dovoljno otprilike za naoružati jednu diverzantsku satniju. Zašto Kajtazi i drugi dušobrižnici ne kažu – ta i ta osoba ima oružje, jer tek onda mi možda možemo dobiti sudski nalog. Ovo nije milicija, nije 1988. godina i policija ne može ući ni u čiji dom, prostor, stan, kuću, stan ni štagalj, bez sudskog naloga, a on se može dobiti samo temeljem zakonske pretpostavke, kazao je Vladimir Faber, dodavši da je Kajtazijeva izjava najobičnija floskula.
Prije nekoliko godina, zbog narušenog stanja sigurnosti, u Međimurje je stiglo 18 dodatnih policijskih službenika, te potom njih još desetero, a iako je tad istraživanje pokazalo da je stopa kriminaliteta u Međimurju, osobito u zoni romskih naselja, dvostruko veća od prosjeka, u zadnje je dvije godine, kazao je Faber, zabilježeno ozbiljno poboljšanje stanja sigurnosti, smanjena je stopa kriminaliteta i sudjelovanje romske populacije u kaznenim djelima.
No, ubojstvo, se kaže, nije moglo spriječiti, ni da je policija u tom trenutku bila u samome naselju. Policija, istaknuo je Faber, dolazi kao reakcija na događaje, a djelovati se treba na uzroke, osobito kroz presude.
– Na spomenutih 37 komada oružja je samo jedan počinitelj u ovih pet godina kažnjen bezuvjetnom zatvorskom kaznom, svi ostali postupci su okončani ili uvjetnim kaznama, radom za opće dobro ili su još neki u tijeku. Pravna država time šalje pogrešnu poruku počiniteljima kaznenih djela, osobito nelegalnog držanja vatrenog oružja, kazao je Vladimir Faber.
Goruće je pitanje i odakle 20-godišnjaku koji je pucao kalašnjikov, i koliko je oružja još u romskim naseljima, osobito onog zaostalog iz Domovinskog rata.
Policija zasad na ta pitanja nema nema odgovore. Ističu da je kriminalističko istraživanje u ovom slučaju još u tijeku, te naglašavaju da izlaze na svaku dojavu, ali da je pronaći oružje težak posao, jer je sakriveno po šumama, psećim kućicama, olupinama automobila…