Gradonačelnicu Ljerku Cividini su kod preuzimanja vlasti dočekali nespremni projekti za prijavu na natječaj iz programa ruralnog razvoja, na koji je, između ostalog, mogla biti prijavljena i obnova čakovečke tržnice
Na jučerašnjoj konferenciji za medije povodom prva tri mjeseca obnašanja dužnosti, gradonačelnica Ljerka Cividni osvrnula se na zatečeno stanje u Gradu. Financije i poslovanje će, najavila je, ‘pročešljati’ nezavisna revizorska kuća, a nažalost, kazala je, nije bio spreman niti jedan projekt za prijavu na natječaj za mjeru 7.4.1. iz programa ruralnog razvoja.
– Nasreću, projekte možemo prijaviti do početka rujna, tako da smo razvrstali svu dokumentaciju koja je bila korigirana u tom kratkom periodu, bilo dopunama i izmjenama samog projekta, ishođenjem građevinskih dozvola. Idući tjedan pred Gradsko vijeće ide odluka da se na tu mjeru prijave izgradnja sportskog centra u Ivanovcu, obnova i preuređenje društvenog doma u Mačkovcu i rekonstrukcija vatrogasnog doma u Savskoj Vesi, pojasnila je gradonačelnica Cividni.
Ukupan iznos raspoloživih sredstava je 250 milijuna kuna, pri čemu mjera obuhvaća projekte dječjih vrtića, vatrogasnih i društvenih domova, kulturnih i sportskih građevina, ali i tržnica.
– To znači da smo tržnicu u Čakovcu, koju smo nažalost obnovili kroz kreditno zaduženje, mogli prijaviti na ovu mjeru i na taj način osigurati veća sredstva u samom proračunu Grada ili se barem ne kreditno zadužiti za ono što smo mogli prijaviti na ovu mjeru, zaključila je gradonačelnica Ljerka Cividini.
Iako je u javnosti bilo najavljivano drugačije, dodala je, nije bila spremna niti dokumentacija za spoj Ulice Ivana Gorana Kovačića na sjevernu gradsku obilaznicu. Taj će se projekt sad odraditi kroz dvije faze – prva će biti uređenje pješačko-biciklističke staze od Županijske bolnice Čakovec prema Šenkovcu, a druga sam cestovni spoj. Uspije li se u ovom kratkom razdoblju ishoditi građevinska dozvola i dopuniti troškovnici, Hrvatske ceste spremne su trošak uvrstiti u svoje izmjene proračuna, čime bi se osiguralo 50-postotno sufinanciranje zahvata.
Na novinarski upit što je radila Razvojna agencija Čakra, čija je osnovna djelatnost upravo priprema i provedba projekata, a oni nisu bili spremni, gradonačelnica Cividini je odgovorila:
– Ne mogu optužiti Čakru da nisu bili spremni projekti, jer je zadaća gradske vlasti bila da vodi računa o spremnosti projektne dokumentacije i moguće prijave na nadolazeće projekte. No, Čakra ima zadatak napraviti program preustroja i poslovanja, pojasnila je gradonačelnica.
Čakra bi tako, jedna je od mogućnosti, mogla biti pripojena Javnoj ustanovi za razvoj Međimurske županije REDEA-i, ili pak samoj gradskoj upravi.
U Čakri su trenutno zaposlena tri djelatnika, od kojih samo v.d. ravnateljica prima plaću iz gradskog proračuna.