razgovor s volonterkama

SKLONIŠTE DOBROTE Darujemo život onima koji bez nas ne bi preživjeli

Veterinarka Barbara Jagec (27) i profesorica geografije Damira Marušić (38) volonterke su Udruge za zaštitu mačaka Sklonište dobrote. Udruga djeluje već nekoliko godina s ciljem spašavanja napuštenih i ozlijeđenih mačaka

Nedovoljna osviještenost društva srž je problema napuštanja mačaka.

– Na mačke se, rekla nam je Barbara Jagec, u odnosu na pse gleda kao na “građane drugog reda”. I dalje živi mit da su mačke snalažljivije od pasa i da zato ne trebaju skrb i ljubav. To je razlog zašto one češće bivaju napuštene od stane ljudi, a nailazimo ih zapuštene, bolesne i traumatizirane. One u većini slučajeva trebaju veterinarsku skrb, lijekove, hranu i našu njegu. Koliko smo samo puta zanemarile svoje privatne planove kako bismo spasile jednu od njih. Mi ne možemo spakirati stvari i bezbrižno otići na odmor. Tome prethode opsežni dogovori jer članove naše male “obitelji” u skloništu trebaju skrb svakog dana.

U skloništu zatičemo mačke svih veličina, boja i karakteristika.

Damira Marušić kaže da je svaka jmačka posebna, ima svoju priču i povijest. – Mi skupljamo one koje bez nas ne bi same preživjele. Imamo ovdje mačke koje su bile predviđene za eutanaziju, one koje boluju od side i leukemije. Izobličene i s trajnim fizičkim oštećenjima koje su zadobile u nesrećama i tijekom zlostavljanja. Bitno je spomenuti da se te bolesti ne prenose na ljude! One su vezane isključivo za mačji svijet. Unatoč tužnim sudbinama, sve su naše mačke blagog karaktera, zahvalne i i željne ljudskog dodira.

Naše sugovornice su zaposlene, a briga o mačkama “posao” je koji godinama rade isključivo iz ljubavi prema tim bićima. Barbara i Damira ne primaju plaću za skrb koju pružaju napuštenim mačkama.

Iako je Sklonište dobrote registrirano kao udruga, volonteri nemaju prihode, a veterinarski troškovi i hrana financiraju se preko donacija građana. Preko 150 mačaka u evidenciji udruge zbrinuto je u privatnim domovima, pa sve dok se ne pronađe trajno rješenje.

-Imamo mrežu volontera od Međimurja do Zagreba koji privremeno udomljavaju mačke. Nerijetko se događa da donacije nisu dovoljne pa za hranu i potrepštine posežemo u vlastiti džep. Koliko god da je ponekad teško odvojiti novac, vodimo se time da smo jedno biće spasile tragične sudbine – ističu volonterke.

Na našem području pa i šire, raste broj napuštenih mačaka, pa naše sugovornice apeliraju na građane da kastriraju svoje mačke.

-Ljudi se plaše da bi kastracijom mogli istrijebiti mačke. To je nemoguće! Dovoljno je tek nekoliko zdravih plodnih mačaka da njihov broj opet počne strahovito rasti. Kastracijom samo jedne mačke učini se više dobra nego da se skrbi o njih 50. Upozoravamo ljude na to kako bismo zajedno zauzdali taj problem. Naši su kapaciteti popunjeni, volontera je premalo i više nismo u mogućnosti preuzeti mačke, napominju

Čak i kada se potkrade loš dan Barbara i Damira odlaze u “mačje domove” gdje ih dočekuju njihovi ljubimci željni nježnosti i brige. Nesebičnim davanjem volonterke donose radost u život napuštenih četveronožaca.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije