U petak, 9. srpnja, Vinko Škvorc (75) iz Vularije nešto se duže zadržao u krčmi u Orehovici. Priznaje, malo je više popio, pa biciklom krenuo kući, a onda su ga presreli policijski službenici i, kaže, uz lažnu tvrdnju da je odbio alkotestiranje grubo ga odveli u Policijsku postaju Čakovec 'na triježnjenje'
– Malo sam si več spil, priznajem, ali već oko 19:30 krenuo sam biciklom kući, jer sam idući dan sa crkvenim zborom trebao nastupiti na Orehijadi. Vozio sam se prema Vulariji, a policijski auto me presreo iz smjera Orehovice, okrenuo se za mnom i službenik je otvorio vrata tako da ja ne mogu pobjeći, započinje svoju priču Vinko Škvorc.
Iako u zapisniku stoji da je odbio alkotestiranje, tri je puta, kaže, puhao u alkometar.
– Još me policajac učio kako treba puhnuti i treći put sam baš zaprav puhnul, ne znam kako su mogli napisati da sam odbio testiranje, to je laž, iznosi V. Škvorc svoje iskustvo.
Tad su mu, nastavlja, službenici rekli da mora s njima u Policijsku postaju Čakovec, na što ih je on molio da mu napišu kaznu i puste kući, samo kilometar dalje.
– Objasnio sam im da sutra imam nastup i da sam zato otišao ranije kući, da si malo počinem. Nisu htjeli čuti, rekli su da moram s njima, što sam ja odbio i onda su izvadili lisice. Ja sam te lisice odgurnuo i rekao da mi ih neće stavljati jer nisam napravio ništa zbog čega bi me morali hapsiti, i da mi kaznu napišu i ja ću je platiti. No, hrvali su se sa mnom dok mi nisu stavili lisice, bili su itekak grubi, svjedoči gospodin Škvorc.
S lisicama na rukama, odveli su ga u PP Čakovec, gdje je ostao do šest sati ujutro idućeg dana, i to je, ističe, tek bilo iskustvo koje će teško zaboraviti.
– Cijelu noć nisam oka sklopio, to kam su me deli, tu ni svinja nebre živeti! Zvao sam pomoć, da mi barem malo vode donesu, ali nitko me nije niti pogledao! Da je umjesto mene u ćeliji bio bolestan čovjek, lako bi i zdehnul a da to nitko ne bi primijetio, ogorčen je naš sugovornik.
Naposljetku, u šest ujutro su mu vratili bicikl i dezorijentiranog pustili kući, s iskustvom toliko stresnim da, kaže, već noćima ne spava pitajući se je li doista toliko loš čovjek da je tako nešto morao doživjeti.
– Ja sam 45 godina bio u Njemačkoj, u koju sam bio prisiljen otići i navek sam patil i čeznul za domom. Sad si mislim da mi je bolje da sam ostao tamo. Molio sam ih da me puste kući, ali točno se vidjelo da su uživali jednome starcu stavljati lisice na ruke. Piše da sam odbio alkotestiranje, što nije istina, i da sam pružao otpor – pa kakav otpor jedan starac može pružati dvojici mlađih policijskih službenika?! Nikad si nisam mislio da bih ovako nešto mogao doživjeti, zaključuje svoju priču Vinko Škvorc.
Svjestan je, ponovo naglašava, da je kriv, ali teško podnosi policijski način ophođenja i fizičku prisilu koju je, tvrdi, doživio i zato je svoju priču odlučio podijeliti s javnosti.
Za pojašnjenje svih okolnosti ove situacije obratili smo se i Policijskoj upravi međimurskoj, iz koje je nam u odgovoru koji potpisuje Nenad Risek iz odjela za odnose s javnošću poručeno da su rukovoditelji utvrdili da su policijski službenici opravdano uporabili sredstva prisile tjelesnu snagu i lisice, te da su bili profesionalni prilikom postupanja prema vozaču bicikla.
Također, službujući šef smjene je u više navrata tijekom večeri i noći obišao gospodina Škvorca, koji nije ništa tražio, niti je htio razgovarati, stoji u odgovoru.
– U petak, 9. srpnja 2021. godine u 19:45 policijski službenici Postaje prometne policije Čakovec obavljali su nadzor vozača i vozila na relaciji Orehovica, Totovec, Kuršanec i tom su prilikom neposrednim opažanjem utvrdili prekršaj vozača bicikla, odnosno kako krivuda po sredini kolnika između naselja Orehovica i Vularija.
Sukladno zakonskim propisima, vozač bicikla je pomoću stop tablice i bljeskalica na vozilu zaustavljen te je izvršena provjera identiteta osobe. Nakon utvrđenog identiteta vozača bicikla, u razgovoru je uočen nerazgovijetan govor, teturanje, zadah na alkohol te je na temelju sumnje na prisutnost alkohola ponuđen alkotest. Policijski službenik je vozaču bicikla objasnio postupak alkotestiranja, ali se isti odbio pravilno podvrgnuti alkotestiranju, nakon čega mu je policijski službenik priopćio da će biti smješten u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva u Policijskoj upravi međimurskoj.
Vozač je odbijao bilo kakvu suradnju s policijskim službenicima i htio se samostalno udaljiti, nakon čega mu je policijski službenik izdao upozorenje i naredbu da stane ili će u protivnom primijeniti sredstva prisile sukladno Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima.
S obzirom na to da se vozač bicikla oglušio na naredbu, radi sprječavanja otpora osobe koja remeti javni red i mir ili koju treba dovesti, privesti zadržati ili uhititi uporabili su sredstva prisile, tjelesnu snagu, a radi sprječavanja bijega osobe, sredstva za vezivanje, dok osoba nije zadobila ozljede.
Nakon dolaska u prostorije Policijske uprave međimurske, vozaču je ponuđena liječnička pomoć koju je odbio, nakon čega je smješten u posebnu prostoriju za zadržavanje do šest sati ujutro sljedećeg dana, kada je pušten na slobodu, stoji u odgovoru, uz napomenu da je vozač bicikla i prekršajno sankcioniran sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama.